Nauka języków obcych cieszy się wciąż rosnącą popularnością wśród Polaków. Po wielu latach obowiązkowych lekcji rosyjskiego w szkole nastąpił odwrót i zdecydowany spadek zainteresowania językiem naszych wschodnich sąsiadów. Na pierwsze miejsce wysunął się język angielski - uniwersalna platforma komunikacyjna w świecie biznesu, nauki, kultury, rozrywki i podróży. A jak sytuacja wygląda obecnie? Czy język Szekspira wciąż wiedzie prym, czy też oddał palmę pierwszeństwa innemu językowi? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Najchętniej wybierane kursy języków obcych w Polsce

Jak pokazują statystyki Google Trend, pierwsze dwa miejsca na podium niezmiennie zajmują język angielski (niekwestionowany zwycięzca) oraz język niemiecki. Na popularność tego pierwszego wpływa na pewno fakt, że jest on lingua franca naszych czasów, a jego znajomość jest niezbędna do osiągnięcia wysokiej pozycji zawodowej. Znalezienie zatrudnienia z satysfakcjonującymi zarobkami zwykle uwarunkowane jest właśnie umiejętnością komunikacji po angielsku, a coraz częściej także - w jeszcze jednym języku obcym.


Bliskie położenie geograficzne Niemiec, obecności wielu niemieckich firm na rynku polskim oraz działalność rodzimych przedsiębiorstw ukierunkowana na naszego zachodniego sąsiada wpływają niewątpliwie na decyzję wielu Polaków o podjęciu nauki tego języka. Główną motywacją wielu osób rozpoczynających kurs niemieckiego jest chęć wyjechania do Niemiec lub Austrii w celach zarobkowych.

Trzecim językiem obcym, którego najchętniej uczą się Polacy, jest hiszpański. Mowa gorącokrwistych mieszkańców słonecznego kraju kusi nie tylko pięknym brzmieniem. Co prawda, kojarzy nam się on z egzotyką, urlopem i piaszczystymi plażami, lecz inwestycja w kurs języka hiszpańskiego ma też wymiar praktyczny. Specjaliści potrafiący mówić po hiszpańsku są rozchwytywani na rynku pracy, a widełki oferowanego im wynagrodzenia rozpoczynają się powyżej średniej krajowej.


Za podium, jednak wciąż wysoko plasują się kursy języka francuskiego, włoskiego oraz języków skandynawskich: norweskiego i szwedzkiego.

Nauka języków na świecie

A jak wygląda to w skali globalnej? Jakie szkolenia językowe cieszą się największym zainteresowaniem? Ponownie zwycięzcą okazuje się język angielski - szacuje się, że uczy się go około 1,5 miliarda ludzi na świecie.


Drugie miejsce zajmuje język francuski, liczbę osób, które uczą się go na całym świecie, ocenia się na 82 miliony. Duży wpływ ma na to fakt, że Francja należała do grupy największych kolonizatorów nowo odkrytych lądów. Do dzisiaj w byłych francuskich koloniach znajomość języka francuskiego stanowi trampolinę do lepszego życia.


Około 30 milionów ludzi na świecie wybiera naukę języka chińskiego (mandaryńskiego). O połowę mniej popularne okazują się niemiecki i hiszpański (około 14,5 miliona uczących się). Chęć nauczenia się języka włoskiego wykazuje około 8 milionów ludzi, a japońskiego - 3 miliony.


Niezależnie od tego, jakiego języka Ty postanowiłeś się nauczyć, jest to dobra decyzja. Rozwój kompetencji językowych skutkuje rozwojem kariery zawodowej, poszerzeniem horyzontów, łatwiejszym dostępem do informacji oraz lepszą jakością podróżowania. Sprawdź ofertę szkoły ProfiLingua i skorzystaj z promocji -60% na Black November!

{{cta('fa71df61-615b-4cd4-88cb-561fd04af03d','justifycenter')}}

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.