Jeśli miałeś okazję uczyć się dwóch odmiennych języków obcych np. angielskiego i rosyjskiego, na pewno zauważyłeś, że poszczególne systemy językowe potrafią mocno się od siebie różnić. Dotyczy to zasad gramatycznych, pisowni, wymowy, melodii, intonacji, a nawet alfabetu. Które języki obce są najłatwiejsze do nauki? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Od czego zależy to, czy danego języka łatwo się nauczyć?

Nauka języka to sprawa bardzo indywidualna, można jednak wskazać trzy czynniki, które mają duży wpływ na to, czy postrzegamy ją jako łatwą, czy trudną.

  • motywacja - wiele można by o tym pisać. W skrócie, jeśli Twój poziom motywacji jest wysoki, naukę postrzegasz jako łatwiejszą i przyjemniejszą, szczególnie w sytuacji, kiedy do nauki skłania Cię motywacja wewnętrzna (sam chcesz się nauczyć), a nie zewnętrzna (do nauki zmusza Cię sytuacja życiowa, szef lub egzamin).
  •  język ojczysty - wszyscy wiedzą, że Polakom łatwiej nauczyć się innego języka słowiańskiego, a Hiszpanom - francuskiego lub włoskiego. Języki należące do tej samej rodziny są do siebie na tyle podobne, że często nawet bez żadnych lekcji osoby nimi władające, mogą porozumieć się w podstawowym zakresie.
  •  inne języki obce - jeśli odniosłeś sukces na polu nauki jakiegoś języka obcego, nauka kolejnego, podobnego jest znacznie prostsza. Dobrym przykładem jest nauka niemieckiego poprzedzona opanowaniem angielskiego. Oba języki łączy zbliżona gramatyka i podobieństwo wielu słów, co znacznie ułatwia proces nauki.
  • ekspozycja na język - szybciej zapamiętujemy rzeczy, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Dlatego języki, z którymi mamy częściej do czynienia, są łatwiejsze w nauce. Trudno obecnie znaleźć osobę, która nie rozumie słowa “happy” lub “drink”. Dzięki temu, że angielski nas otacza i często mamy z nim do czynienia, jest postrzegany jako łatwiejszy do nauki niż inne, obiektywnie mniej złożone języki, jak np…. chiński, który brzmi i wygląda dla nas zupełnie obco.

Jakie są najprostsze języki obce do nauki

Nie biorąc pod uwagę indywidualnych czynników, wymienionych powyżej, możliwe jest stworzenie rankingu najprostszych języków do nauki ze względu na złożoność ich gramatyki. Zgodnie z takim założeniem, najłatwiejsze języki do nauki to:

  • hiszpański - jest lubiany przez uczących się go za to, że poza kilkoma wyjątkami, słowa wymawia się tak, jak są napisane. Co więcej, wiele wyrazów pochodzi z łaciny i są intuicyjnie zrozumiałe dla większości Europejczyków. Zrozumienie gramatyki hiszpańskiej wymaga nieco wysiłku, lecz jest ona nieporównywalnie łatwiejsza od polskiej.
  • szwedzki - należy do języków germańskich, więc jeśli znasz angielski lub niemiecki, nauka szwedzkiego nie sprawi Ci kłopotów. Stosunkowo prosta gramatyka i wymowa zapewniają mu miejsce w tym zestawieniu.
  • angielski - w mowie Szekspira rzeczowniki nie odmieniają się przez przypadki, a czasowniki mają identyczną formę we wszystkich osobach (z niewielkimi wyjątkami). Liczba możliwych form i końcówek jest nieporównywalnie mniejsza niż w języku polskim. Na korzyść angielskiego przemawia także fakt, że jesteśmy z nim oswojeni, a zapożyczenia z angielskiego coraz częściej zastępują słowa polskie (np. “prank” zamiast “psikus”, “team leader” zamiast “kierownik zespołu”).
  • język chiński - tak, tak, to nie pomyłka. Wbrew pozorom, chiński należy do najprostszych języków świata. Nie ma w nim czasów gramatycznych ani odmian, i jest mocno intuicyjny. Przerażający na pierwszy rzut oka alfabet, okazuje się całkiem logiczny w bliższym kontakcie.

Jeśli chcesz rozwijać swoje umiejętności językowe, nie czekaj dłużej i sprawdź ofertę szkoły PofiLingua. Wybierz interesujący Cię kurs, skorzystaj z oferty specjalnej -60% i mów swobodnie w każdym języku!

{{cta('fa71df61-615b-4cd4-88cb-561fd04af03d','justifycenter')}}

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.