Zapamiętywanie stu słówek dziennie, pilne notowanie i dodawanie kolejnych karteczek… Jeśli język obcy kojarzy Ci się tylko z dyscypliną i monotonią, to nic dziwnego, że zwlekasz z nauką. Najwyższy czas to zmienić i przestać się zmuszać. Dowiedz się, jak rozwijać kompetencje językowe dzięki swoim zainteresowaniom.

Słuchanie, mówienie, czytanie albo pisanie… Kiedy myślisz o najważniejszych kompetencjach językowych, jaka jest Twoja pierwsza myśl? Być może odpowiedź zasugeruje, co najbardziej lubisz robić. Przykładowo mole książkowe mogą popracować nad czytaniem ze zrozumieniem w języku obcym, a osoby spragnione wrażeń mają okazję sięgnąć po nowoczesne rozwiązania.

 

Zwiększona elokwencja i oczytanie

Zazwyczaj zadania związane z czytaniem lub pisaniem nie są szczególnie lubiane. Dlatego w większości stanowią one tło dla innych działań, takich jak mówienie czy słuchanie. Dzięki temu nauka języków obcych staje się bardziej naturalna i zbliżona do sposobu uczenia się języka ojczystego.

Oczywiście zdarzają się też wyjątki, które dowodzą, że zainteresowania czynią ćwiczenia interesującymi. Zatem co jeśli w wolnym czasie zaczytujesz się w kryminałach? Codziennie sprawdzasz aktualne wiadomości ze świata i kraju, a może regularnie prowadzisz osobisty dzienniczek? Jeżeli dotychczas wykonywałeś wszystkie te czynności w swoim lingua materna, pora na urozmaicenie. Wykorzystaj hobby, aby wzmocnić poszczególne kompetencje i rób to samo w języku obcym.

 

Dobre podejście do gramatyki

Aby kompetencje językowe były odpowiednio zbalansowane i pozwalały Ci się rozwijać w różnych obszarach, potrzebujesz różnorodności. Ćwiczenia gramatyczne również się przydają, choć potrafią skutecznie zniechęcić do nauki, jeśli brakuje Ci właściwego podejścia. Tymczasem odgadywanie nowych definicji i zasad przypomina rozszyfrowywanie kodów i wcale nie musi być nudne.

Jesteś dobry w matematycznych równaniach? Masz duszę humanisty, ale od czasu do czasu sięgasz po krzyżówkę lub rozwiązujesz łamigłówki? Dzięki zdolnościom analitycznym łatwo wydedukujesz, o co chodzi w przykładowych zdaniach i połączysz kilka elementów w jedną całość. Ucz się gramatyki na przykładach i do gotowych regułek zaglądaj w ramach autoewaluacji, a dostrzeżesz w ćwiczeniach ukryty sens.

 

Wszechstronny rozwój językowy

Wymienione wcześniej aktywności sugerują, że odpowiednio wykorzystane zainteresowania wspierają rozwój kompetencji językowych. Dotyczy to również miłośników kina, muzyki, a nawet gier komputerowych. Ponieważ uczenie się przez zabawę to jeden z najskuteczniejszych sposobów na naturalne oswajanie się z językiem i na trenowanie różnych umiejętności „przy okazji”.

Skoro lubisz dobre filmy, czemu by nie oglądać ich w wersji z napisami? Przykłady można by mnożyć. Jeśli chodzisz do szkoły muzycznej i masz zadatki na artystę, dodaj obcojęzyczne piosenki do swojego repertuaru. Jeżeli trudno Ci się oderwać od konsoli, wybierz takie gry, które nie tylko wymagają sprawności manualnej, ale i znajomości obcojęzycznych słówek czy zwrotów. Ani się obejrzysz, a wskoczysz na wyższy poziom…

 

Praktyczne opanowanie języka

Wiadomo, że im jesteś starszy, tym masz mniej czasu na rozwijanie pasji. Dochodzą nowe obowiązki i priorytety, z którymi musisz się liczyć. Dlatego sztuką jest połączyć przyjemne z pożytecznym. Tym bardziej gdy na co dzień chodzisz do pracy lub na wykłady i zależy Ci na stałych postępach.

Okazuje się jednak, że wcale nie musisz zaniedbywać sfery językowej. Jeśli w Twoim życiu ważną rolę odgrywa księgowość, medycyna czy marketing, zaopatrz się w materiały o tej tematyce choćby w księgarniach językowych. Wybierając książki obcojęzyczne, które pomagają w pracy zawodowej, upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu.

 

Chcesz oszczędzić czas, uczyć się angielskiego szybko i efektywnie? Poznaj kurs Fast&S.M.A.R.T. dla młodzieży lub dorosłych albo wybierz inną opcję spośród bogatej oferty językowej. Wypełnij formularz, a my zajmiemy się resztą i znajdziemy kursy idealne dla Ciebie!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.