Teoretycznie nie powinno się to wydarzyć, bo już się uczyłeś. Jednak w trakcie rozmowy nagle zapada cisza, a Ty odnosisz wrażenie, że masz to na końcu języka. O jakie słówko chodzi i dlaczego wyparowało? Co zrobić, by temu zapobiec? Przeczytaj artykuł o sposobach na utrwalenie słówek.

 

Otocz się słownictwem

Uczenie się na zasadzie „zakuć, zdać, zapomnieć” nie powinno służyć Ci za wzór do naśladowania. Pamiętaj, że bez pracy nie ma kołaczy i jeżeli naprawdę chcesz porozumiewać się swobodnie w języku obcym, edukacja nie może być traktowana po macoszemu.

Zastosuj więc prostą technikę na otoczenie się słownictwem i zanurzenie się w języku. To nalepianie karteczek na różnych przedmiotach w Twoim domu. Najlepiej umieszczaj karteczki w łatwo dostępnym miejscu i tam, gdzie często zaglądasz. Dzięki temu słowa będą Ci się delikatnie przypominać, a Ty nawet się nie zorientujesz, kiedy je zapamiętałeś.

 

Twórz połączenia

Wykorzystaj łańcuchową metodę skojarzeń, by tworzyć połączenia między znanym i nowo przyswojonym słownictwem. Przechodź od ogółu do szczegółu i poznawaj nowe wyrażenia oraz zwroty, które są używane nie tylko w języku standardowym, ale i w mowie potocznej.

Dajmy na to, jeśli potrafisz powiedzieć „dzień pracy”, pozwól sobie na spontaniczne asocjacje. Co Ci się kojarzy z takim dniem? Możesz podać cokolwiek, co przychodzi Ci na myśl i w ten sposób poszerzać oraz utrwalać swoje słownictwo.

 

Ustal konkretne ramy

Określ, ile czasu dziennie i tygodniowo jesteś w stanie poświęcić na powtarzanie słówek oraz jaki zakres słownictwa Ciebie na tę chwilę interesuje. Optymalnym rozwiązaniem mogą być kilkunastominutowe powtórki każdego dnia, dzięki którym działasz systematycznie.

Upewnij się również, że znasz najbardziej popularne dla danego języka zwroty. Przykładowo, sprawdź listę 2000 najczęściej używanych słówek. Przetestuj się i dodaj do swojego słowniczka nowe przykłady.

 

Rozwijaj swoje pasje

Kto powiedział, że powtarzanie słówek musi być nudnym i odtwórczym zajęciem? Wykorzystaj to, co lubisz, by utrwalić to, co musisz wiedzieć. Zobaczysz, że dzięki temu zapamiętujesz słówka bez wysiłku i na dłużej.

A co jeśli Twoje pasje wydają Ci się pozbawione wyrazu? Pamiętaj, że wcale nie musisz silić się na kreatywność. Po prostu czytaj książki, śledź komiksy lub oglądaj filmy i seriale, do których lubisz wracać.

W przypadku tych ostatnich wystarczy, że zrezygnujesz z dubbingu czy lektora i wybierzesz napisy. Dzięki temu poruszasz kilka zmysłów, ćwiczysz refleks oraz koncentrację i uczysz się słówek w kontekście. Żal nie skorzystać!

 

Zabaw się w tłumacza

Motywuj siebie do działania. Aby pamięć Ci lepiej służyła, przyda się odrobina urozmaicenia i adrenaliny. Dlatego kolejnym sposobem na utrwalenie słownictwa jest... zabawienie się w tłumacza.

Zacznij „odpytywanie” i dawaj sobie mniej czasu niż zazwyczaj na udzielenie odpowiedzi. Sztuka polega na tym, by odgadnąć właściwe słowo, kiedy jest ono wyrwane z kontekstu. Ponadto twórz różne kombinacje: tłumacz z polskiego na język obcy i odwrotnie. Jeśli chcesz, korzystaj z gotowych fiszek.

 

Sprawdź się w rozmowie

Interakcje w codziennych sytuacjach, które są z natury nieprzewidywalne, to największy sprawdzian ze znajomości słownictwa. Jednak gra jest warta świeczki, bo stajesz się bardziej autentyczny i zbierasz cenne doświadczenie.

Na początek improwizuj. Kompanem do rozmowy może być lektor, który realnie oceni Twoje moce przerobowe. Porozmawiasz z nim dokładnie na takie tematy, które sprawdzają znajomość z zawężonego zakresu słownictwa i odpowiadają Twojemu poziomowi.

Ponadto możesz spróbować swoich sił w rozmowie z native speakerem lub znaleźć partnera do dyskusji wśród znajomych. Jeśli zdecydujesz się na to drugie, wybierzcie wspólny temat lub zorganizujcie sobie dzień mówienia tylko w języku obcym. Zobaczysz, że dzięki temu odświeżasz sobie słówka, które dotąd uznawałeś za oczywiste, ale nie miałeś okazji z nich skorzystać…

 

Nauka języków obcych w lipcu i sierpniu? Szkoła ProfiLingua to strzał w dziesiątkę! Wypełnij formularz i łap okazję!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.