Młodzi Polacy, którzy pragnęli zdobyć wyższe wykształcenie na zagranicznym uniwersytecie, często decydowali się na studia w Anglii. Brexit, który nastąpił 31 stycznia 2020, wprowadził sporo zamieszania i niepewności. Specjalnie dla czytelników naszego bloga sprawdziliśmy, czy nadal warto studiować w UK i jakie zmiany spowodowało wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Studia w Anglii - jak było do tej pory?

Do końca 2020 roku obowiązuje okres przejściowy, co oznacza, że osoby będące obywatelami Unii Europejskiej, rozpoczynające studia przed 31 grudnia 2020, mogą cieszyć się takimi samymi prawami studenta, jak Brytyjczycy. Jakie przygotowania należy zatem poczynić, aby zdobyć dyplom angielskiej uczelni?

  • zarejestruj się i złóż aplikację poprzez stronę internetową UCAS (the Universities and Colleges Admissions Service). Nie jest to zupełnie bezpłatne, musisz liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości £20 w przypadku aplikowania na jedną uczelnię. System pozwala na ubieganie się o miejsce na maksymalnie 5 uczelniach; jeśli wybierzesz przynajmniej 2, opłata wzrasta do £25.
  • na uniwersytety państwowe nie obowiązują egzaminy wstępne, pod uwagę brane są wyniki z matury, z naciskiem na rozszerzenia, a zwłaszcza język angielski. Każda uczelnia ma prawo samodzielnie ustalić próg procentowy, który kwalifikuje kandydata do przyjęcia. Zwykle wynosi on pomiędzy 50% a 70%, liczone jako średnia z wyników wszystkich egzaminów, które zdawałeś. Wyjątkiem jest medycyna, stomatologia i weterynaria. Jeżeli marzysz o zdobyciu wykształcenia w tym kierunku na brytyjskiej uczelni, musisz przygotować się do zdawania egzaminów wstępnych.
  • zabezpiecz budżet - obecnie obywatele UE posiadają tzw. “home fee status”, co oznacza, że uczelnie nie mogą pobierać od nich opłat za studia wyższych niż od Brytyjczyków. Czesne na uczelniach państwowych ustalane jest odgórnie i wynosi ponad £9000 rocznie. Możesz jednak ubiegać się o Tuition Fee Loan, czyli kredyt studencki. Do końca 2020 roku może to zrobić każdy obywatel Unii Europejskiej, który nie rozpoczął studiów na uczelni państwowej i nie uzyskał tytułu licencjata lub inżyniera na uczelni prywatnej.

Co się zmieni - najważniejsze informacje

Niestety, jeśli na studia w Anglii wybierasz się po 31 grudnia 2020, sytuacja wygląda nieco inaczej. Negocjacje wciąż trwają i coś może się jeszcze zmienić, jednak w dniu pisania niniejszego artykuły, przyjęte rozwiązania wyglądają następująco:

  • osoby przybywające do Wielkiej Brytanii przed 31 grudnia 2020, planujące pozostać na terenie kraju dłużej niż do 30 czerwca 2021, będą musiały aplikować do systemu osiedleńczego dla obywateli Unii Europejskiej (EU Settlement Scheme) i uzyskać wizę studencką. Ubieganie się o wizę będzie bezpłatne.
  • jeśli przyjedziesz do Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021 i rozpoczniesz studia przed 31 lipca 2021, obejmą Cię zmiany dotyczące systemu imigracyjnego, czyli konieczność aplikowania przez EU Settlement Scheme i uzyskania wizy studenckiej, jeśli planujesz studiować dłużej niż 6 miesięcy. Za wizę i proces aplikacyjny nie będziesz musiał płacić, nie obejmą Cię też jeszcze zmiany dotyczące opłat za studia.
  • osoby przybywające do Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021 i rozpoczynające studia po 1 sierpnia 2021 zostaną objęte zmianami w systemie imigracyjnym i opłat za studia. Opłata za ubieganie się o wizę będzie wynosić £348. Dodatkowym kosztem będzie także Immigration Health Surcharge, czyli ubezpieczenie zdrowotne. Konkretna kwota nie została jeszcze ustalona, wiadomo jednak, że studenci otrzymają 25% zniżki.

Co ważne, wyżej opisane zasady będą obowiązywać przez cały okres studiów.

Jeśli rozpoczniesz studia w Anglii po 31 sierpnia 2021, “home fee status” nie będzie Cię już dotyczył. Angielskie i szkockie uczelnie będą miały prawo samodzielnie ustalać wysokość czesnego dla osób z terenu Unii Europejskiej. Konkretne kwoty będziesz musiał sprawdzić na wybranym przez siebie uniwersytecie. Walia i Północna Irlandia nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji w tej kwestii.

Podobnie sytuacja przedstawia się z kredytem studenckim. Studenci z Unii Europejskiej, którzy podejmą naukę po 31 sierpnia 2021, nie będą mogli się o niego ubiegać w Anglii i Szkocji. Walia i Północna Irlandia ogłoszą własne ustalenia wkrótce.

Porady o studiach w Anglii - gdzie sprawdzać?

W związku z tym, że nie wszystko jeszcze ustalono, warto trzymać rękę na pulsie i na sprawdzać, jakie podjęto decyzje. Najpewniejszym źródłem informacji jest rządowa strona Brexit guidance for EU students in the UK, aktualizowana na bieżąco.

Należy pamiętać, że jeśli planujesz w przyszłości studiowanie na jednej z brytyjskich uczelni, warunkiem absolutnie niezbędnym jest bardzo dobra znajomość języka. Twój angielski musi być wystarczająco zaawansowany, abyś dał sobie radę podczas zajęć, egzaminów i w codziennych kontaktów z native speakerami.

 

Języki obce najlepiej i najszybciej poznaje się, kiedy wspierają Cię w tym doświadczeni fachowcy. Postaw na szkołę językową, która kładzie nacisk na umiejętności praktyczne i osiąganie widocznych rezultatów. Sprawdź ofertę szkoły językowej ProfiLingua i wejdź na wyższy poziom znajomości języka!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.