Matematyka to nie Twoja specjalność? Potrzebujesz dodatkowych wyjaśnień, a może nie wiesz, czego się spodziewać? Sprawdź, które zadania pojawiają się najczęściej na maturze podstawowej. W dzisiejszym artykule przypominamy kluczowe zagadnienia!

Matematyka na poziomie podstawowym

Część pisemna z matematyki na poziomie podstawowym trwa 170 minut i obejmuje zarówno zadania zamknięte (czterokrotnego wyboru), jak i zadania otwarte. Dla uczniów przystępujących do matury z matematyki na poziomie podstawowym dobrą informacją może być również okrojona podstawa programowa. Co to dokładnie oznacza?

Przede wszystkim zmniejszono liczbę zadań otwartych, których jest siedem zamiast dziewięć. Maksymalna liczba punktów do zebrania również uległa zmianie, a zatem łącznie można zdobyć 45 punktów zamiast 50 punktów. Mimo to warto zapamiętać, że aby zdać egzamin maturalny na poziomie podstawowym, maturzysta zobowiązany jest uzyskać 30% punktów.

Matura z matematyki – jak się przygotować?

Zacznijmy od prozaicznych spraw, takich jak dozwolone przybory pomocnicze. W przypadku matury z matematyki oprócz przyborów piśmienniczych (długopis z czarnym tuszem) dochodzą też inne pomoce (np. linijka, cyrkiel, kalkulator prosty). Więcej informacji na temat przyborów, z których możesz skorzystać na konkretnym egzaminie, znajdziesz na oficjalnej stronie CKE, czyli Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Co istotne, dyrektor placówki informuje zdających, czy dane przybory przynosi się samemu, czy zapewnia je szkoła.

Kolejną ważną kwestią jest, rzecz jasna, odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Pomimo ograniczonego zakresu wymagań zadań jest całkiem sporo (28 zadań zamkniętych, 7 zadań otwartych). Zdający musi przykładowo wykazać, że potrafi wykorzystać proste i dobrze znane obiekty matematyczne, dobrać model matematyczny stosownie do sytuacji czy zastosować strategię, która wynika z treści zadania. Nie wystarczy zatem nauczyć się na pamięć suchej teorii, lecz trzeba umieć ją zastosować w praktyce. Dlatego w wyćwiczeniu i doskonaleniu tych procesów myślowych pomagają specjalne materiały opracowane zgodnie z wymaganiami egzaminacyjnymi (patrz: repetytoria z matematyki).

Klasyczne zadania z matematyki – z czym trzeba się liczyć?

Być może po cichu marzysz, że ominą Cię zadania, z którymi masz najwięcej problemów, jednak im szybciej poznasz faktyczne wymagania, tym lepiej. Sprawdź, z jakimi zagadnieniami lepiej się zaprzyjaźnić, aby uniknąć przykrych niespodzianek i zarazem zwiększyć swoje szanse na pozytywny wynik.

OGÓŁEM. Jak łatwo się domyślić, dodawanie i odejmowanie czy mnożenie i dzielenie liczb wymiernych to zaledwie namiastka tego, co Cię czeka. Zacznijmy od tego, że maturzysta zdający matematykę na poziomie podstawowym nie powinien być zaskoczony zadaniami z procentów czy z potęgowania albo pierwiastkowania. Jeśli przejrzysz arkusze maturalne z choćby dwóch poprzednich lat, to zauważysz, że te zagadnienia poruszane są już na samym początku.

FUNKCJE. Ponadto kolejnym ważnym punktem są wykresy funkcji. Choć obowiązkowy zakres wymagań został tutaj znacznie zawężony (np. nie ma wykresów funkcji wykładniczych dla różnych podstaw), to nie do takiego stopnia, aby w ogóle nie zaprzątać sobie funkcjami głowy. Odczytywanie z wykresu własności funkcji czy interpretowanie współczynników występujących we wzorze funkcji liniowej to przykładowe umiejętności, które powinieneś mieć w jednym palcu.

CIĄGI. Tak, to kolejny ważny punkt na egzaminie maturalnym z matematyki. Na poziomie podstawowym powinieneś przykładowo wiedzieć, jak zastosować wzór na