Myślisz, że list motywacyjny wyszedł już z mody i zazwyczaj trafia do kosza? To błąd! Anschreiben to dla niemieckiego pracodawcy cenne źródło informacji. Jak zatem go napisać, aby wywołać zaciekawienie? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

 

Po pierwsze, spersonalizuj swój list

Rynek pracy nieustannie się rozwija i co za tym idzie – wymagania rosną. W obecnych czasach ludzie coraz chętniej poszerzają swoje kompetencje i nikogo już nie dziwi konieczność przekwalifikowania zawodowego. Nie unikniesz więc konkurencji, ale możesz coś zrobić, aby zachęcić pracodawcę do nawiązania pierwszego kontaktu.

W tym celu zadbaj o oryginalność i unikaj tworzenia listu motywacyjnego na zasadzie kopiuj-wklej. Dzięki temu nie zostaniesz potraktowany jak kolejny natręt, który łapie kilka srok za ogon. Choć Niemcy cenią sobie zwięzłość i konkretność, podejdą życzliwiej do listu motywacyjnego, który udziela wyczerpujących i rzetelnych informacji.

Po drugie, zrób rzetelny research

Łatwo mówić, trudniej zrobić? Wiesz już, że warto postawić na unikalny charakter listu niemieckiego Anschreiben, ale nie wiesz, jak zaimponować pracodawcy. Tymczasem nie musisz silić się na oryginalność, bo efekt będzie odwrotny. Aby pokazać, że warto z Tobą porozmawiać, po prostu sam okaż zainteresowanie.

Zaangażuj się i sprawdź, czego dokładnie oczekuje od Ciebie autor oferty. Prześledź treść ogłoszenia i wypunktuj najważniejsze uwagi. Upewnij się, że spełniasz podstawowe wymagania i pokaż w liście motywacyjnym, że posiadasz niezbędne kwalifikacje. To najlepszy sposób, aby nie zostać pominiętym już na samym wstępie.

 

Po trzecie, wszystko sobie rozplanuj

Wiadomo, że każdy Anschreiben powinien składać się ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia, ale co to dokładnie znaczy? Przede wszystkim musisz zapanować nad treścią i wiedzieć, na którym etapie zawrzeć taką, a nie inną informację. Tworzenie listu motywacyjnego nie powinno przypominać strumienia świadomości.

Nie wspominaj więc o swoim wykształceniu na odczepnego i nie każ pracodawcy się domyślać, w jakim celu piszesz i o jakie stanowisko się ubiegasz. W rozwinięciu zawrzyj więcej szczegółów i nawiąż do swoich największych osiągnięć, które nadadzą listowi charakteru. Koniecznie poprzyj swoje stwierdzenia dowodami i nigdy nie mijaj się z prawdą. Po prostu postaraj się, by Twoje zamiary zostały jasno określone, a cała treść była przejrzysta dla odbiorcy.

 

Po czwarte, pokaż swój profesjonalizm

Liczysz na łut szczęścia? To nie ten adres! Jeżeli chcesz zrobić pierwsze dobre wrażenie, zacznij od strony językowej. Pokaż, że radzisz sobie z wypowiedzią pisemną, nawet jeśli musisz w nią włożyć więcej wysiłku. Pracodawca, zwłaszcza niemiecki, nie ma czasu na niedomówienia i nie zadzwoni tylko po to, by dopytać, o co Ci chodziło w drugim akapicie…

Jak zatem nie zaprzepaścić szansy na rozmowę? Oczywiście możliwości jest wiele i niektórzy skorzystają choćby z pomocy lektora, który spojrzy na list motywacyjny profesjonalnym okiem oraz podpowie, jak go wygładzić. Pomocne może się też okazać cudze doświadczenie, dzięki któremu unikniesz tych samych błędów. Jeśli więc ktoś ze znajomych starał się o podobne stanowisko, może Ci udzielić cennych rad. Krótko mówiąc, potrzebujesz rzetelnego źródła informacji, aby podołać zadaniu.

 

Po piąte, rozeznaj się w sytuacji

Kiedy wysyłasz list motywacyjny do pracodawcy zagranicznego, musisz mieć na względzie inne realia. Dlatego aby uniknąć faux pas, uświadom sobie różne subtelności, które dla natywnego użytkownika języka są oczywiste. W przeciwnym razie przesłany przez Ciebie dokument może być nieczytelny dla odbiorcy, nawet jeśli nie znajduje w nim błędów ortograficznych.

Dajmy na to, nie trzeba dodawać klauzuli poufności, jeśli kierujesz list motywacyjny do niemieckiego pracodawcy. Ponadto zmienia się rozmieszczenie informacji kontaktowych, dlatego nie sugeruj się polską wersją. Dane adresowe firmy, do której wysyłasz Anschreiben umieszczane są w lewym górnym rogu, podczas gdy Twoje osobiste dane są po prawej stronie, również na górze.

Na koniec pamiętaj o zwrotach grzecznościowych i doinformuj się, do kogo kierujesz list. Poniżej znajdziesz ogólne formułki, takie jak np.:

  • Sehr geehrter Herr..., – Szanowny Panie...,
  • Sehr geehrte Frau..., – Szanowna Pani...,
  • Mit freundlichen Grüßen – Z poważaniem
  • Hochachtungsvoll – Z poważaniem; Z wyrazami głębokiego szacunku.

Nauka niemieckiego indywidualnie czy w grupie? Dobrze trafiłeś, bo mamy dla Ciebie atrakcyjne zniżki! Skorzystaj z ultra fajnej oferty dla dorosłych i znajdź kursy oraz szkolenia w sam raz dla siebie.

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.