Uczysz się języka niemieckiego dla własnej satysfakcji, a może jest Ci potrzebny w pracy lub w życiu codziennym? Bez względu na to, co motywuje Cię do nauki, certyfikat językowy zawsze jest mile widziany, a włożona praca procentuje na przyszłość. Jakie masz opcje do wyboru? W tym artykule podajemy Ci wszystkie niezbędne informacje.

 

Którego certyfikatu potrzebujesz?

Zanim dostaniesz upragniony dokument, czeka Cię egzamin. W skali CEFR (Europejski System Opisu Kształcenia Językowego) wyróżniamy poziomy od A1 do C2, czyli od najniższego do najwyższego. Poniżej znajdziesz listę egzaminów z języka niemieckiego, które odpowiadają każdemu z tych poziomów:

 • A1 (poziom początkujący) – Start Deutsch 1 / TELC Deutsch A1,
 • A2 (poziom podstawowy) – Start Deutsch 2 / TELC Deutsch A2,
 • B1 (poziom średnio zaawansowany) – Zertifikat Deutsch / TELC Deutsch B1,
 • B2 (poziom wyższy średnio zaawansowany) – Zertifikat Deutsch für den Beruf / TELC Deutsch B2,
 • C1 (poziom zaawansowany) – Zentrale Mittelstufenprüfung / TELC Deutsch C1,
 • C2 (poziom profesjonalny) – Großes Deutsches Sprachdiplom / TELC Deutsch C2.

Wszystkie certyfikaty językowe są potwierdzeniem Twoich umiejętności i otwierają furtkę do nowych możliwości. Certyfikaty z poziomów A1 i A2 pokazują, że potrafisz porozumiewać się w codziennych i nieskomplikowanych sytuacjach. Kolejne certyfikaty z poziomów B1 i B2 dowodzą, iż operujesz językiem niemieckim na tyle swobodnie, by odnaleźć się zarówno w sytuacjach prywatnych, jak i zawodowych.

Dobra informacja jest taka, że aby otrzymać certyfikat z wyższego poziomu, nie musisz przerabiać wcześniejszych poziomów od nowa. Pamiętaj jednak, że decydując się na egzamin na poziomie średnio zaawansowanym, jednocześnie deklarujesz, iż posiadasz wiedzę z poprzednich poziomów. Dlatego wszelkie ewentualne braki musisz uzupełnić, a potrzebne wsparcie znajdziesz nie tylko w materiałach, ale i u nauczyciela specjalizującego się w temacie. Pomoże Ci to przebrnąć przez cały proces możliwie jak najpłynniej.

 

Co zyskujesz dzięki certyfikatowi językowemu?

Niezależnie od poziomu, zawsze warto postarać się o dokument potwierdzający Twoją znajomość języka. Wbrew pozorom jest to mile widziane zarówno w międzynarodowej firmie, jak i u rodowitego pracodawcy. Poza tym rośnie Twoja pewność siebie, ogłada, a co za tym idzie – liczba udanych interakcji z obcokrajowcami.

Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj sam certyfikat, a dokładnie jego ranga. Chodzi przecież o dokument, którym możesz się pochwalić nie tylko w najbliższym gronie, ale i przed potencjalnym pracodawcą. Jeśli dodatkowo myślisz o wyjeździe za granicę, to odpowiedni certyfikat zjednuje Ci przychylność cudzoziemców i po prostu ułatwia życie.

 

Dlaczego certyfikat językowy TELC?

Egzaminy językowe TELC (The European Language Certificates) zostały opracowane i są administrowane przez organizację WBT (Weiterbuildungs-Testsysteme GmbH) z siedzibą we Frankfurcie. Możesz ubiegać się o certyfikat na każdym poziomie językowym (A1-C2) i masz do wyboru dziesięć języków, w tym niemiecki. Oczywiście im wyższy poziom, tym więcej korzyści. Poniżej znajdziesz listę najważniejszych zalet certyfikatu TELC:

 • honorowany jest przez pracodawców we wszystkich krajach Unii Europejskiej,
 • obejmuje wszystkie cztery kompetencje (słuchanie, czytanie, pisanie, mówienie),
 • potwierdza umiejętności na każdym poziomie zaawansowania (A1-C2),
 • uprawnia do ubiegania się o niemieckie obywatelstwo,
 • nie wygasa, czyli ma bezterminową ważność.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej, a może interesuje Cię certyfikat TELC z języka niemieckiego? Nasza szkoła zapewni Ci należyte przygotowanie do egzaminu w profesjonalnej i przyjaznej atmosferze. Wypełnij formularz i skorzystaj z bogatej oferty szkoleń i kursów w ProfiLingua!