Mały wirtuoz, naukowiec, a może poliglota? W umyśle dorosłego niejeden raz pojawia się pytanie, jaką ścieżkę rozwoju wybrać dla swojego dziecka. Warto wtedy pomyśleć o szkole językowej i wybrać najlepszy moment na naukę. Kiedy zatem zapisać dziecko na kurs? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

 

Kuj żelazo, póki gorące

Kiedy dziecko nie chodzi jeszcze do szkoły i ma kilka latek, to dobry moment na wykorzystanie jego naturalnych zdolności, które szybko... przeminą. Ponieważ to właśnie do 6. roku życia wykazuje szczególną wrażliwość na język i jest w stanie wyłapać więcej dźwięków ze słuchu aniżeli jego starsi koledzy.

Jak to się przekłada na kompetencje językowe? Oto niektóre plusy:

 • większa percepcja słuchowa – sprawia, że dziecku łatwiej wyłapać subtelne różnice między dźwiękami, które na późniejszym etapie są oczywiste tylko dla native speakera.
 • elastyczne narządy artykulacyjne – kilkuletnie dziecko nie ma problemu z przyswojeniem obcojęzycznych głosek i wymawia je bez trudu.
 • perfekcyjne odtwarzanie – małe dzieci są mistrzami naśladowania, dlatego łatwiej im opanować prawidłową wymowę, akcent i intonację.

 

Zapewnij łagodny start

Obawiasz się, że Twoje kilkuletnie dziecko nie podoła wyzwaniom? Niepotrzebnie! Prawdziwa edukacja językowa nie ma nic wspólnego ze ślęczeniem nad książkami i żmudnym zapamiętywaniem. Dlatego nie musisz czekać, aż dziecko podrośnie lub rozpocznie naukę języka obcego w szkole podstawowej.

Kurs, na jaki zapiszesz swoją pociechę, powinien w dużej mierze opierać się na zabawie i umożliwiać zanurzenie się w języku. Zwracaj uwagę na następujące szczegóły:

 • atmosfera – dobrze, by nauka kojarzyła się z ciekawymi atrakcjami. W przypadku maluchów przydają się piosenki, rymowanki czy wierszyki. Starsze dzieci mogą dodatkowo angażować się w różnego rodzaju gry i ciekawe projekty.
 • czas – pamięć dziecka jest niesamowicie chłonna, lecz potrafi być ulotna, a umiejętność skupienia się jest dużo mniejsza (w wieku przedszkolnym wynosi około 20 minut). Dlatego warto przyjąć zasadę, że lepiej mniej naraz, ale często.
 • przestrzeń – powinna dawać dziecku swobodę ruchu, tak iż nie czuje się przykute do krzesła.
 • zmysły – aby usprawnić przyswajanie języka obcego, materiały do nauki powinny być polisensoryczne, czyli angażować kilka zmysłów.

 

Ustal priorytety

Pamiętaj, że dwunastolatek będzie się uczył inaczej niż jego młodsze rodzeństwo. Dlatego staraj się nie uogólniać. Weź pod uwagę inne cele, jakie przyświecają kursom dla kilkulatków:

 • dobra zabawa – dorosłemu może się to wydać zbyteczne, jednak dziecko potrzebuje odpowiedniej zachęty i nie może się nudzić. Nauka będzie mu wtedy przychodziła z łatwością.
 • osłuchanie się z językiem – póki dziecko nie wejdzie w stadium myślenia abstrakcyjnego, korzysta z tzw. pamięci mechanicznej. Oswaja się więc z językiem poprzez powtarzanie i w ten sposób zapamiętuje różne informacje.
 • mówienie z zaangażowaniem – oznacza, że dziecko wypowiada się chętnie, bez poczucia zakłopotania czy lęku. Nie obawia się też popełnić błędu. To, co się liczy, to jego aktywna postawa i pewność siebie, które ułatwią komunikację na późniejszym etapie.

 

Zaufaj lektorowi

Nie myśl, że zajęcia z małymi dziećmi to strata czasu i niepotrzebna zachcianka. Tylko z pozoru wyglądają na mało skomplikowane, bo dziecko to naprawdę wymagający odbiorca. Przede wszystkim dlatego, że nie udaje, potrzebuje urozmaicenia i szybko chłonie informacje.

 

Lektor musi wykazać się specjalistyczną wiedzą, mieć podejście i doświadczenie. Zaufaj więc profesjonalistom i wiedz, że stawiając na właściwe wsparcie, unikasz kardynalnych błędów. Te najbardziej typowe to:

 • zmuszanie do nauki – nawet jeśli rodzic kieruje się dobrymi intencjami, to niechcący może wywołać u dziecka frustrację. Najczęściej wynika to z faktu, że podejmuje się samodzielnego nauczania i przyjmuje niewłaściwą strategię.
 • traktowanie dziecka jak dorosłych – oczekiwanie, że dziecko będzie się uczyć języka obcego na tej samej zasadzie co nastolatek czy osoba dorosła. Stawianie na długie analizy i nudne powtarzanie, co może na trwałe zniechęcić dziecko do języków obcych.

 

Szkoła ProfiLingua wie, jak zadbać o rozwój językowy Twojego dziecka. Dlatego znajdziesz kursy z języka obcego zarówno dla małych dzieci w przedziale 4-7 lat, jak i dla starszych w wieku szkolnym 7-12 lat. Wypełnij formularz i dowiedz się więcej na temat naszych metod nauczania.

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

  Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.