Twoje wypowiedzi przypominają strumień świadomości i łatwo się w nich pogubić? Podszlifuj swój angielski i przekonaj się, ile potrafią zdziałać wyrazy łączące, potocznie nazywane spójnikami. Poznaj kilka dobrych powodów, dla których warto używać linking words.

 

1. Ustalasz i poznajesz konkrety

Wyobrażasz sobie instrukcję obsługi, w której nie ma żadnej wzmianki o funkcjach danego sprzętu? To właśnie wyrazy łączące przydają się do opisania celu. Dzięki temu wiesz, że pralka służy do prania, żelazko do prasowania, a czajnik do gotowania wody…

Brzmi banalnie? Wymienione przykłady nikogo już nie dziwią. Każdy wie, jak korzystać z podstawowych sprzętów codziennego użytku.

Jednak wyobraź sobie innowacyjne produkty, z którymi nigdy wcześniej nie miałeś styczności. Wtedy pytanie „po co?” jest jednym z pierwszych, które przychodzą Ci do głowy.

Przykład: This automatic machine is used to make sandwiches.

 

2. Zostajesz dobrze zrozumiany

Czasem związek między przyczyną a skutkiem jest widoczny gołym okiem. Kiedy ktoś bierze z domu parasol, to prawdopodobnie nie chce zmoknąć. Gdy osoba piecze ciasto i zakłada specjalne rękawice, to nie chce dotknąć gorącej blachy i się sparzyć.

Jednak bywa, że wyjaśnienie dalece wykracza poza sztampowe myślenie. Używając odpowiednich wyrazów łączących, możesz sprecyzować powód swojej decyzji czy jakiegoś stanu. Dzięki temu rozmówca nie musi się domyślać, co masz na myśli.

Przykład: I can’t be with you because I love someone else.

 

3. Potrafisz budować napięcie

Wyrażasz opinię? Nie odkrywaj wszystkich kart już na samym wstępie. Spraw, aby odbiorca treści zdążył się zaciekawić i mógł lepiej poznać Twój punkt widzenia.

Zastosuj spójniki przydatne w argumentacji, a Twoja wypowiedź stanie się bardziej uporządkowana i intrygująca. Wymieniając po kolei swoje za i przeciw, niczego nie pominiesz. Najlepsze zostaw sobie na koniec.

Przykładowo: Finally, I would like to thank my friends for their support.

 

4. Pokazujesz szerszą perspektywę

Powróćmy do zależności przyczyna-skutek i skupmy się na tym drugim aspekcie. Nie zawsze łatwo wywnioskować, że mówca nawiązuje do rezultatu, jeśli wyraźnie nie zaznaczy granicy między działaniem a reakcją. Aby to uwydatnić, zastosuj linking words.

Przykład: He’s a loner. As a result, he has no one to talk to.

 

5. Potrafisz coś zilustrować

Jeśli porady są zbyt ogólne i niewiele wnoszą do rozmowy, stają się niewiarygodne. Im więcej konkretów, tym prawdziwsza wydaje się czyjaś uwaga.

Dlatego wszędzie tam, gdzie chcesz wzmocnić swój argument, podawaj przykłady. Nie zapomnij o użyciu właściwego wyrazu łączącego, który pomoże Ci zobrazować główny zamiar.

Przykładowo: You are so gifted! For example, you can become a professional dancer.

 

6. Pozostajesz neutralny

Przede wszystkim wobec poruszanego tematu. Wystarczy, że użyjesz takich linking words, które wyraźnie pokazują, że powołujesz się na ogólnie przyjęty pogląd.

Przykładowo: Such is life. In general, people are selfish.

 

7. Wywierasz większe wrażenie

Chcesz zająć stanowisko w jakieś sprawie? Odpowiednie słowo sprawi, że Twoja wypowiedź zabrzmi jak opinia eksperta.

Przykładowo: Clearly, you should tell your teacher what really happened.

 

8. Zachowujesz spójność

Jeśli chcesz dodać jakąś myśl do poprzedniego zdania i zachować spójność między obiema wypowiedziami, pamiętaj o zastosowaniu linking words. To jedna z najważniejszych funkcji wyrazów łączących. Najprostszym i najczęstszym przykładem jest słowo and, ale nie brakuje też innych opcji.

Przykładowo: Fast food is not good for your health. Furthermore, it is so addictive!

 

Wkrótce rok szkolny i przeraża Cię widmo nadchodzących egzaminów? Zapewnij sobie wysoki wynik i już teraz postaw na kurs przygotowujący do matury z języka angielskiego (poziom podstawowy lub zaawansowany).

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.