Jest wiele struktur i czasów w języku angielskim, które mogą być kłopotliwe dla uczących się tego języka. Takim przykładem jest strona bierna, z angielskiego passive voice, którą dzisiaj zamierzamy odczarować. Pokażemy Wam, że strona bierna jest prosta, logiczna i wcale nie ma potrzeby uczyć się wszystkich jej form na pamięć.


Na początek, ważne jest abyście zapoznali się z kilkoma kluczowymi pojęciami, by bez problemu móc przyswoić sobie formułę przemiany zdań ze strony czynnej w bierną:

  • PODMIOT –  najprościej pisząc jest to osoba, czyli wykonawca czynności
  • DOPEŁNIENIE – podobnie jak wyżej, jest to rzecz lub osoba, na której czynność jest dokonywana
  • CZASOWNIK POSIŁKOWY – operator/pomocnik, czyli ten czasownik, który służy nam do tworzenia twierdzeń, pytań i przeczeń, ale sam tak naprawdę nie opisuje właściwej czynności
  • CZASOWNIK GŁÓWNY – to ten czasownik opisujący właściwą czynności w zdaniu.


Przykład:

Tom (PODMIOT) was (CZ. POSIŁKOWY) cooking (CZ.GŁÓWNY) dinner (DOPEŁNIENIE).

Czyż nie wydaje się to logiczne?

A teraz  „tajna formuła”, dzięki której każde zdanie bez problemu przekształcicie w stronę bierną.


Krok 1:

Zamieniamy miejscami podmiot i dopełnienie czyli Tomasza z obiadem pamiętając by przed Tomaszem dodać słówko „by” oznaczające przez

Dinner …………………………………………………..by Tom.


Krok 2:

Znajdujemy wszystkie czasowniki posiłkowe (czyli te przed czasownikiem głównym) i je przepisujemy (czasami mamy jeden, czasem kilka, czasem żadnego) – przepisujemy JE WSZYSTKIE uważając czy pierwszy nie powinien zmienić formy na liczbę mnogą na przykład. Jeżeli nie ma żadnego czasownika to nic nie przepisujemy. W podanym poniżej przykładzie nie ma potrzeby zmiany formy - a zatem mamy

Dinner was………………………………………..by Tom.


Krok 3:

Teraz do akcji wkracza rozbójnik czyli czasownik „to be” – wpycha się on bezczelnie przed czasownik główny okradając go z jego formy (jeżeli czasownik miał końcówkę -ing zabiera mu ing, jeżeli był w drugiej formie „to be” również ją przyjmie, jeżeli był w formie trzeciej „ to be” będzie w trzeciej itd., itp.). W naszym przypadku mieliśmy „cooking” czyli formę ciągłą, dlatego też mamy be+ing:

Dinner was being………………………………………..by Tom.

 

Krok 4:

I na sam koniec  – biedna ofiara kradzieży, czasownik główny zawsze przechodzi zawstydzony w formę trzecią- jeżeli już w niej był to po prostu tak zostaje. Nie ma już dalszej formy która mógłby przybrać. I o to mamy ostateczną wersję naszego zdania w stronie biernej :

                   Dinner was being cooked by Tom.

 

I od teraz Wasze życie powinno być łatwiejsze. Gorąco zachęcamy do przeanalizowania poszczególnych kroków i przetestowania ich na różnych formach czasownikowych – ta formuła po prostu nie zawodzi.

A jeśli ciągle mało Ci gramatyki i potrzebujesz wsparcia w nauce- zapraszamy ma kursy językowe do ProfiLingua!

Autor: Ewa Krajewska-Paluch

Metodyk Szkoły ProfiLingua w Sosnowcu

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.