Nyepi na Bali, Festiwal Kolorów w Indiach czy Hanami w Japonii. Jeśli dotąd marzec kojarzył Ci się tylko z topieniem marzanny, to idealny moment, aby poznać nowe zwyczaje. Dowiedz się, jak celebruje się pierwszy dzień wiosny w poszczególnych krajach i znajdź swojego faworyta.

Zgodnie ze słowiańską tradycją w Polsce 21 marca topi się marzannę, czyli kukłę wykonaną ze słomy i starych ubrań. Niniejszy zwyczaj oznacza symboliczne pożegnanie się z zimą i powitanie wiosny. Nie jest to jednak jedyny sposób, aby przywołać jedną z najbardziej zielonych pór roku. Poniżej znajdziesz więcej przykładów, które mogą Cię zaskoczyć.

Święto Holi w Indiach

Zazwyczaj obchodzone w miesiącu phalguna (luty-marzec) święto Holi jest jednym z najradośniejszych i najbardziej zjawiskowych wydarzeń w roku. Rytuał rozpoczyna się od rozpalenia ogniska nazywanego Holika. Ludzie tłumnie gromadzą się na miejscu, by tańczyć i śpiewać oraz przywitać wiosnę, czas obfitości. Zabawom towarzyszy też obsypywanie się kolorowym proszkiem, dlatego święto Holi nazywane jest też Festiwalem Kolorów.

Hanami w Japonii

Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni wypatrują pierwszych oznak wiosny w przyrodzie i aby nie przegapić okazji, co roku śledzą w mediach „sakura-zensen”, czyli prognozę kwitnienia. To stamtąd Japończycy czerpią informacje o stanie rozkwitu roślin, a kiedy synoptycy ogłaszają nadejście „sakury”, rozpoczynają świętowanie. Ludzie spotykają się wówczas w parkach i podziwiają wiosenne widoki. Czas umilają sobie dodatkowo kieliszkiem wina ryżowego „sake” lub przekąskami typu „dango”, które są słodkimi kulkami ryżowymi. Warto zapamiętać, że święto Hanami liczy sobie już kilkaset lat i dosłownie oznacza „oglądanie kwiatów”.

Perski Nowy Rok w Iranie

Wraz z pojawieniem się równonocy wiosennej Irańczycy przystępują do świętowania Nouruz lub Nowruz. Ta krótka, ale jakże wymowna nazwa pochodzi z języka staroperskiego i oznacza „nowy dzień” od słów „nava” i „rəzaŋh. Nic więc dziwnego, że kojarzy się z odrodzeniem i życiem. Nouruz to przede wszystkim czas zjednoczenia i pokoju, zażegnania wszelkich sporów i skupienia się na tym, co konstruktywne. Nie powinno też zabraknąć dopełniających rytuałów, dlatego na starannie przystrojony stół „haft-sin” trafiają specjalne potrawy, takie jak np. potrawy z pszenicy, jabłka, ocet czy czosnek. Wśród różnych potraw możesz też znaleźć symboliczne przedmioty, do których należy m.in. moneta, czyli znak bogactwa.

Cimburijada w Bośni

Tutaj kolejnym symbolem nowego życia są jajka, dlatego Cimburijada to po prostu „Festiwal jajecznicy”. Kiedy nadchodzi wiosna, tysiące ludzi gromadzi się w mieście Zenica i zajada się przyrządzoną na ogromnych patelniach jajecznicą. Jedzenie rozdawane jest za darmo, można się nim podzielić ze znajomymi i przy okazji pogadać oraz posłuchać muzyki.

Nyepi na wyspie Bali

Ciekawą praktyką jest również „Dzień Ciszy”, który zgodnie z kalendarzem balijskim jednocześnie jest dniem Nowego Roku. W tym czasie wszystkie światła gasną i nawet na lotniskach zapada cisza, a wszystkie loty zostają odwołane. Co więcej, zakazuje się hucznych zabaw, rozpalania ognisk, podróżowania i pracy od godziny 6 rano do 6 rano następnego dnia. Przygotowania do tego święta rozpoczynają się dużo wcześniej i mają na celu odpędzić wszelkie siły nieczyste, tak aby w „Dniu Ciszy” Indonezyjczycy mogli oddać się refleksjom i całkowicie się wyciszyć.

Nauka języków obcych to jedna z najlepszych inwestycji na przyszłość. Sprawdź kursy w ProfiLingua i skorzystaj z promocji Spring Sale -40%*! Ucz się, jak lubisz i mów, co myślisz w każdym języku.