Kiedyś studia filologiczne kojarzyły się wyłącznie z pracą nauczyciela lub tłumacza. Były też uważane za kierunek wybierany przez osoby, które nie wiedziały do końca, czym chciałyby się zajmować zawodowo w przyszłości. A jak jest teraz? Czy warto studiować filologię języka obcego? Nasz Poradnik Maturzysty ma dla Was odpowiedź!

 

Język obcy na filologii - jak wyglądają studia?

Zacznijmy od wyjaśnienia, jak wygląda nauka na studiach filologicznych. Wielu osobom wydaje się, że jest to rodzaj intensywnego, a w przypadku studiów dziennych na uczelni państwowej - darmowego kursu języka obcego. Jeśli Ty też tak sądzisz, musimy Cię nieco rozczarować.

W przypadku kierunków bardzo egzotycznych np. sinologii, japonistyki albo koreanistyki, uczelnie faktycznie nie oczekują biegłej znajomości danego języka od kandydatów na studia. Musisz się jednak liczyć z tym, że przy naborze brane są pod uwagę przede wszystkim punkty uzyskane na maturze rozszerzonej z języka nowożytnego. Tutaj nie ma zmiłuj, dobre uczelnie stawiają na osoby, którym udało się opanować w stopniu zaawansowanym przynajmniej jeden język obcy.

Jeśli myślisz o studiowaniu bardziej popularnego języka, np. angielskiego, niemieckiego czy niemieckiego, musisz liczyć się z tym, że zajęcia od pierwszego dnia prowadzone są właśnie w tym języku, a polski usłyszysz sporadycznie, głównie w rozmowie z panią w dziekanacie. Tak więc język musisz opanować, ZANIM rozpoczniesz studia. Czego zatem będziesz się uczył przez trzy lata?

Studia filologiczne obejmują literaturę, naukę gramatyki opisowej, kontrastywnej i historycznej, studiowanie kultury, historii i tradycji krajów wybranego obszaru językowego, śledzenie na bieżąco sytuacji społeczno-politycznej oraz naukę jeszcze jednego języka obcego. Dodatkowo w zależności od wybranej przez Ciebie specjalizacji, musisz spodziewać się zajęć z metodyki nauczania języków obcych, tłumaczenia symultanicznego i konsekutywnego oraz przekładu literackiego, zajęć z języka zawodowego itd. Jak widzisz, na brak pracy nie będziesz mógł narzekać.

 

Główna zaleta studiowania na filologii? Niezależność finansowa!

Nim przejdziemy do omawiania dobrych stron bycia absolwentem filologii, skupmy się na zaletach samego studiowania, a możemy ich wymienić przynajmniej kilka. Po pierwsze, spotykasz mnóstwo interesujących ludzi, także spoza naszego kręgu kulturowego, co mocno rozwija horyzonty. Po drugie, Twoja znajomość języka osiąga zupełnie nowy poziom. To już nie tylko sprawne posługiwanie się angielskim, francuskim czy niemieckim, ale przestawienie się na myślenie w tym języku. Trzecią, bardzo ważną zaletą jest możliwość zdobycia niezależności finansowej lub choćby podreperowania budżetu, ponieważ - bez względu na to, czy zamierzasz w przyszłości zostać nauczycielem, czy nie - udzielanie prywatnych lekcji w zakresie studiowanego języka to chleb powszedni żaków z kierunków filologicznych.

 

A co po studiach?

Formalna edukacja ma to do siebie, że kiedyś dobiega końca. Co czeka Cię na rynku pracy po uzyskaniu dyplomu filologii? Języki obce na poziomie zaawansowanym to doskonała pozycja w cv, a kiedy dodamy do tego znajomość kultury i praktyczne umiejętności komunikacji, komponowania formalnych i biznesowych pism oraz tłumaczenia ustnego i przekładu, okazuje się, że absolwent filologii to całkiem atrakcyjny kandydat do pracy. Szczególnie gdy może się pochwalić znajomością któregoś z niszowych języków. W przypadku, gdy dobrze władasz dwoma językami obcymi, rynek pracy stoi przed Tobą otworem! A jakie konkretnie zawody możesz wykonywać?

  • nauczyciel języka obcego - wydawałoby się, że to najbardziej oczywisty wybór, ale to pozory mylą! Okazuje się, że tylko niewielki procent absolwentów filologii pracuje w zawodzie nauczyciela lub lektora, jednak jeśli dydaktyka i praca z ludźmi to coś, co Cię pociąga, możliwości zarobkowych Ci nie braknie. A jeśli nie znajdziesz oferty zatrudnienia, która spełni wszystkie Twoje wymagania, zawsze możesz zatrudnić się sam i zdobywać klientów na własną rękę.
  • tłumacz - już w trakcie studiów zorientujesz się, czy wolisz tłumaczenia literackie, czy użytkowe, a może najbardziej odpowiada ci tłumaczenie ustne, np. podczas konferencji? Jeśli wybierzesz jeden z mniej popularnych języków, konkurencja na polskim rynku pracy jest bardzo niewielka lub praktycznie nie istnieje.
  • copywriter - marketing internetowy, a szczególnie content marketing to bardzo dynamicznie rozwijający się segment rynku. Firmy pragnące wejść na rynki zagraniczne potrzebują osób, które tworzą treści na ich strony internetowe, blogi i kanały komunikacji w social mediach w języku obcym. Absolwent filologii to kandydat idealny do takiej pracy - nie tylko zna język, ale także kulturę kraju docelowego i potrafi poprawnie pisać!
  • konsultant biznesowy - każda firma, poza handlowcami i specjalistami technicznymi potrzebuje osób, które będą utrzymywały kontakt z klientem obcojęzycznym. To kwestia na tyle ważna, że nie powierza się jej osobom, które nie znają języka w stopniu zaawansowanym. Okazuje się, że pracownika o wiele łatwiej jest przeszkolić w zakresie znajomości produktu i polityki firmy niż nauczyć go języka obcego. Dlatego absolwenci filologii to mile widziani kandydaci do pracy.
  • pracownik SCC (Shared Services Centre) - praca w korporacji obrosła mitami, ale gdyby nie miała zalet, nikt nie chciałby tam pracować, prawda? Zarobki wyższe od tych oferowanych przez małe firmy lub na posadach państwowych, międzynarodowe środowisko, jasna ścieżka rozwoju, bezpieczeństwo socjalne, pakiety benefitów pozapłacowych… Jeśli możesz pochwalić się dyplomem ukończenia filologii, szczególnie bardziej egzotycznej niż anglistyka, to wszystko czeka właśnie na Ciebie.
  • dyplomata / pracownik instytucji unijnych / organizacji pozarządowych - jeśli marzy Ci się wejście do świata polityki lub choćby praca w organizacjach z nią związanych, praktyczna znajomość języka obcego, kultury i historii danego kraju są niezwykle ważnym atutem.

 

Jak widzisz, warto studiować filologię języka obcego! Pamiętaj jednak, że aby spełnić marzenie o uzyskaniu dyplomu, musisz najpierw zostać przyjęty na studia, a potem się na nich utrzymać. Do tego konieczna jest dobra znajomość wybranego języka. Przygotuj się do studiowania filologii i zainwestuj w dobry kurs językowy już w szkole średniej!

 

Szkoła ProfiLingua oferuje kursy aż 15 języków obcych, w tym także niszowych: norweskiego, szwedzkiego, japońskiego, chińskiego, duńskiego, czeskiego i niderlandzkiego. Możesz wybrać najwygodniejszą dla siebie formę nauki - w szkole stacjonarnej lub przez Internet, na nowoczesnym kursie online. Sprawdź naszą ofertę!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.