Przeciwieństwa się przyciągają? W dzisiejszym artykule pokazujemy, że tak! Sprawdź, jak tworzyć antonimy w języku włoskim i naucz się nowych przymiotników.

Nauka języków obcych nie powinna być monotonna, jeśli chcesz, by okazała się skuteczna. Dlatego warto przeplatać ze sobą słownictwo z rozmaitych dziedzin i postawić na różnorodność, o czym wspominaliśmy przy okazji bloków tematycznych. Nawet w gramatyce nie musi wiać nudą, jeżeli od czasu do czasu wprowadzisz drobne zmiany i zamiast uczyć się jednego zagadnienia w ten sam sposób, zestawisz je z czymś nowym.

W tę regułę idealnie wpisują się i contrari, czyli włoskie przeciwieństwa. Ucz się na zasadzie kontrastu, a zapamiętywanie będzie dwa razy skuteczniejsze. W dalszej części znajdziesz przykładowe pary przeciwstawnych przymiotników. Zaczynamy!

Aggettivi i przedrostki – tworzenie przeciwieństw

W przypadku, gdy znasz już jakiś przymiotnik, stosunkowo łatwo możesz znaleźć jego przeciwieństwo. Wystarczy, że umieścisz właściwy przedrostek przed rdzeniem wyrazu, co wprowadzi znaczenie negatywne, czyli odwrotne do poprzedniego. Niemniej jednak zawsze lepiej się upewnić, że takie słowo faktycznie istnieje!

Poniżej przedstawiamy popularne prefiksy, których możesz użyć w języku włoskim:

  • im-
  • in-
  • ir-
  • il-
  • dis-
  • anti-

Dzięki tym małym cząstkom zmienia się znaczenie przymiotnika. Sprawdź listę przykładów, gdzie wyraz środkowy jest antonimem pierwszego przymiotnika:

possibile

impossibile

możliwy/niemożliwy

paziente

impaziente

cierpliwy/niecierpliwy

morale

immorale

moralny/niemoralny

certo

incerto

pewny/niepewny

efficace

inefficace

skuteczny/nieskuteczny

felice

infelice

szczęśliwy/nieszczęśliwy

utile

inutile

użyteczny/bezużyteczny

legale

illegale

legalny/nielegalny

lecito

illecito

dozwolony/niedozwolony

onesto

disonesto

uczciwy/nieuczciwy

democratico

antidemocratico

demokratyczny/niedemokratyczny

Wyjątkowe przymiotniki – tworzenie przeciwieństw

Tym żartobliwym podtytułem określiliśmy przymiotniki, które umykają wcześniej opisanym regułom. Wynika to z faktu, że prefiksy ułatwiają zapamiętywanie, lecz nie stanowią antidotum na wszystko. O tym, jak ważne jest skonsultowanie się ze słownikiem w razie najmniejszych wątpliwości, świadczą właśnie wyjątki.

Dajmy na to, aby stworzyć przeciwieństwa, w niektórych przypadkach musisz postawić non przed przymiotnikiem i obydwa słowa zapisać oddzielnie. W innych sytuacjach przedrostek tylko z pozoru został dostawiony do znanego Ci przymiotnika, gdyż po drodze zaszły dodatkowe zmiany. Najlepiej zobaczyć to na przykładach:

violento

non violento

gwałtowny/pokojowy

evidente

non evidente

oczywisty/nieoczywisty

simpatico

antipatico

sympatyczny/niesympatyczny

Inne przymiotniki – tworzenie przeciwieństw

Jak już wiadomo, za pomocą przedrostków nie da się utworzyć wszystkich przeciwieństw. Niektóre pary przymiotników są tak różne od siebie, iż nie domyślisz się znaczenia drugiego słowa, a prefiksy na nic się tu zdadzą. W takich sytuacjach pozostaje Ci więc…. uczenie się na pamięć. Oto przykłady do utrwalenia:

bianco

nero

biały/czarny

buono

cattivo

dobry/zły

forte

debole

silny/słaby

piccolo

grande

mały/duży

alto

basso

wysoki/niski

lungo

corto

długi/krótki

largo

stretto

szeroki/wąski

bello

brutto

piękny/brzydki

grasso

magro

gruby/chudy

giovane

vecchio

młody/stary

dolce

amaro

słodki/gorzki

Aby przypomnieć sobie zasady, zgodnie z którymi tworzy się przymiotniki rodzaju żeńskiego i przy okazji poszerzyć zasób słownictwa, kliknij tutaj i przeczytaj artykuł o pozytywnych i negatywnych cechach charakteru.

Najlepsza szkoła językowa? W te wakacje ponownie zapraszamy do ProfiLingua! Czekają tu na Ciebie atrakcyjne zniżki na konwersacyjne kursy językowe i inne miłe niespodzianki. Nie zwlekaj i przekonaj się osobiście, jak wiele zyskasz.