Wypowiedź pisemna z języka angielskiego to ostatnia z pięciu części na egzaminie i przysłowiowa wisienka na torcie. Dowiedz się, jak pozostawić po sobie dobre wrażenie. W dzisiejszym artykule przydatne wskazówki dla ósmoklasistów.

Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego trwa dziewięćdziesiąt minut i sprawdza różne sprawności językowe, w tym pisanie. Przyjmuje się, że uczeń tworzący wypowiedź pisemną powinien zmieścić się w przedziale 50-120 słów. Co istotne, otwarte zadanie pisemne sprawdza nie tylko bogactwo językowe, ale przyda się też umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz logicznego myślenia. Ósmoklasista musi udowodnić, że potrafi przekazać niezbędne informacje w poprawny sposób.

Pisanie po angielsku na egzaminie. Jak sobie pomóc?

Stworzenie krótkiej wypowiedzi pisemnej w języku angielskim czeka każdego ósmoklasistę. Tutaj liczy się samodzielna produkcja językowa, która będzie koherentna, zrozumiała i zgodna z wyszczególnionymi w podpunktach poleceniami. Jak sobie pomóc i to ogarnąć? Garść wskazówek znajdziesz poniżej:

#1 Czytaj uważnie

Nigdy nie zakładaj z góry, czego dotyczy zadanie. Lepiej poświęcić kilka chwil na uważne przeczytanie polecenia, niż potem całkowicie zmieniać koncepcję. Po prostu zrób kilka oddechów, skoncentruj się i bez nadmiernego pośpiechu zaznajom z treścią zadania.

#2 Wykorzystaj brudnopis

Przeczytałeś zadanie w całości, co dalej? Nie pisz od razu na czysto. Wykorzystaj brudnopis, aby uporządkować myśli. Znajduje się on na końcu arkusza egzaminacyjnego i to w nim zapiszesz swoje pierwsze pomysły. Dajmy na to, mogą się tam pojawić słówka, które kojarzysz z danym tematem czy pojedyncze zdania, które następnie zbierzesz w całość. Pamiętaj, że brudnopis to wersja robocza tekstu i do czystopisu nie przenosisz już wyrwanych z kontekstu zdań, lecz tylko to, co jest w pełni zrozumiałe.

#3 Rób wszystko po kolei

Zadanie pisemne podzielone jest na kilka podpunktów. Dlatego aby niczego nie pominąć, działaj po kolei. Możesz sobie pomóc wspomnianym już brudnopisem, w którym rozpracujesz każdą kropkę osobno. Kiedy już odniesiesz się do wszystkich wyszczególnionych elementów, stworzenie spójnej oraz logicznej wypowiedzi w czystopisie nie będzie wydawało się takie trudne.

#4 Pisz na temat

W zadaniu masz zawarte wszystkie polecenia i tego się trzymaj. Z jednej strony ważne, aby nie pisać czegokolwiek, co przyjdzie Ci do głowy i nie używać słów, które kompletnie nie pasują do kontekstu. Z drugiej strony zakłada się pewien margines tolerancji i jeśli brakuje Ci jakiegoś słowa, możesz poszukać zamienników, które mają zbliżony sens. Krótko mówiąc, równowaga jest kluczem.

#5 Nie panikuj

Otwarte zadania wymagają większej samodzielności niż zamknięte, dlatego stworzenie własnej wypowiedzi pisemnej może momentami przerażać. Mimo to walcz do końca i w żadnym razie nie rezygnuj. Jeżeli zapomniałeś jakiegoś słowa albo zgubiłeś wątek, nie panikuj. Daj sobie chwilę na ochłonięcie, zajrzyj do brudnopisu i tam poszukaj podpowiedzi albo zrób kilka głębszych oddechów. Kiedy umysł się uspokoi, wróci klarowne myślenie.

#6 Pisz wyraźnie

Stres może negatywnie wpłynąć na jakość pisma i w efekcie utrudniać zrozumienie wypowiedzi, nawet jeśli nie masz z tym problemu na co dzień. Oczywiście nie jest powiedziane, że musisz być mistrzem kaligrafii, ale tekst powinien prezentować się w miarę czytelnie i schludnie. Najważniejsze, abyś zauważył, kiedy pod wpływem stresu zaczynasz pisać jak kura pazurem i się poprawił.

#7 Nie kombinuj

Nawet jeśli to brudnopis, nie wygładzaj tekstu w nieskończoność. Na egzaminie masz ograniczoną ilość czasu i musisz dostosować się do ścisłych poleceń, dlatego trzymaj rękę na pulsie i pilnuj liczby słów. Skup się na przekazaniu niezbędnych informacji i nie kombinuj za dużo, bo przedobrzysz. Byłoby idealnie, gdybyś na koniec przeczytał swoją pracę ponownie, tym razem w całości napisaną w czystopisie.

Jak widać, egzamin kończący naukę na pewnym etapie to swoiste podsumowanie Twoich umiejętności. Dlatego zapraszamy Cię do obejrzenia naszego darmowego webinarium, w którym nasza lektorka języka angielskiego podpowiada, czego spodziewać się w arkuszu egzaminacyjnym.

 

Szkoła podstawowa, liceum, a potem studia… W ProfiLingua zapewniamy profesjonalną kadrę oraz kompleksowe przygotowanie. Poznaj naszą ofertę (np. egzamin 8klasisty, matura) i podszlifuj swój angielski.