Chciałbyś coś ogłosić całemu światu? W dobie Internetu i mediów społecznościowych zamieszczenie oferty staje się banalnie proste pod warunkiem, że umiesz się komunikować w zrozumiały sposób. Dlatego dzisiaj dowiesz się, jak napisać ogłoszenie po francusku.

 

Zgromadź niezbędne informacje

Nie musisz udostępniać linku do swojego profilu FB albo zdradzać, jak wabi się Twój ukochany pies, chyba że wymaga tego specyfika ogłoszenia. Jeśli szukasz nowej znajomości lub osoby chętnej do zaadoptowania pupila, tego typu informacje byłyby uzasadnione. Jednak z założenia sprawdza się prosty schemat działania, tak by odbiorca wiedział:

  • kto zamieścił treść,
  • czego dokładnie dotyczy,
  • jak można się skontaktować.

Pomocne okazują się też specjalne platformy ogłoszeniowe, które pomogą Ci wszystko przygotować krok po kroku. Dzięki gotowym formularzom zyskujesz pewność, że osoba nie odrzuci Twojej oferty z powodu ewentualnych niejasności. Dlatego pamiętaj o szczegółach (détails) i zachowaniu przejrzystości (transparence).

 

Zamieść dane kontaktowe

Nawet najbardziej dopieszczone ogłoszenie nie spełni swojej funkcji, jeśli zapomnisz o zamieszczeniu podstawowych danych kontaktowych. Zatem daj znać, jak osoba zainteresowana może odpowiedzieć na ogłoszenie i upewnij się, że niczego nie przeoczyłeś. Zazwyczaj podaje się numer telefonu (numéro de téléphone) lub zostawia adres mailowy (adresse courriel).

 

Jeśli zdecydujesz się na tę drugą opcję, lepiej unikaj spoufalania się i przesadnego nazewnictwa. Z jednej strony wybierz e-mail, który brzmi neutralnie i nie budzi dodatkowych podejrzeń. Z drugiej postaw na prostotę i zrezygnuj z adresów, które są zbyt długie i co za tym idzie – trudne do zapamiętania.

 

Sprawdź poprawność językową

To jeden z kluczowych momentów, który może zaważyć na całej reszcie. Kiedy już udało Ci się wypełnić wszystkie pola lub stworzyłeś całe ogłoszenie od zera, jesteś o krok od realizacji celu i popełnienia… faux pas. Na koniec musisz więc wyłapać wszystkie ewentualne literówki, błędy ortograficzne czy gramatyczne.

Osobom początkującym i nie tylko na ratunek spieszą automatyczne korektory. Jednym z nich jest darmowy oraz wielojęzyczny program online do sprawdzania pisowni, który wyłapie błędy nie tylko z francuskiego, ale i z wielu innych popularnych języków. Kolejnym rozwiązaniem i ciekawą alternatywą jest ta strona przygotowana z myślą o osobach używających francuskiego jako drugiego języka. Jedynym zastrzeżeniem jest limit znaków w wersji darmowej, czyli około 500 słów.

 

Ostatnie szlify i… Ça y est!

Przejdźmy teraz do przykładowego wzoru ogłoszenia. Osoby z poniższego annonce poszukują współlokatora lub współlokatorki. Zaczynają od krótkiego przedstawienia się i podania ogólnych informacji na swój temat. Szybko i płynnie przechodzą do konkretów, takich jak całkowita powierzchnia, wielkość pokoju do wynajęcia, wyposażenie lub czynsz. Ogłoszenie kończy się standardową formułką i podaniem namiarów. Niektóre dane zostały celowo zapisane iksami lub igrekami.

W zależności od typu formularza niektóre informacje mogą zostać uzupełnione osobno, jak np. miasto. Dalszą treść formułujesz po swojemu, ale z zachowaniem podstawowych reguł. Zauważ, że w powyższym przykładzie pojawiają się skróty, którymi często posługują się Francuzi. Szczególnie przydatny trik, jeśli masz ograniczoną ilość znaków do wykorzystania. Pamiętaj jednak, by ich nie nadużywać i trzymać się standardowego języka.

Nauka to potęgi klucz? Specjaliści ProfiLingua pomogą w zdobyciu niezbędnych kwalifikacji, które przyspieszą Twój rozwój. Przekonaj się, że edukacja to nasza specjalność i zamów kontakt lub wybierz interesującą Ciebie ofertę, a my zajmiemy się resztą! Sprawdź kursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych.