Nouvelle année, nouveau moi. To standardowa dewiza na dobry początek roku. Dowiedz się, jakie plany snują Francuzi i sprawdź, jak rozmawiać o swoich postanowieniach noworocznych po francusku.

W nowym roku mamy głowę pełną pomysłów i rozpiera nas energia do działania. Jednak z biegiem czasu entuzjazm opada i powoli zapominamy o wcześniejszych planach… Zaczynamy się zastanawiać, jak dotrzymać przyrzeczonego sobie słowa i na czym warto się skupić. Z najnowszego sondażu Ipsos wynika, że Francuzi już zdecydowali, jakim sprawom chcieliby poświęcić więcej uwagi.

Co ciekawe, na pierwszym miejscu pojawia się asertywność (41%). Następna w kolejce jest większa oszczędność oraz zdrowsze jedzenie. Dla niektórych Francuzów ważne jest też dobro przyrody, bo 21% respondentów chce przestawić się na bardziej ekologiczne środki transportu. Zobaczmy zatem, jak niektóre z tych postanowień mogłyby brzmieć po francusku i znajdźmy kolejne przykłady.

Les bonnes résolutions – jak pytać i odpowiadać

Zacznijmy od najprostszej kwestii. Sprawdź, jak pytać i reagować. Trzy kropki sugerują, że musisz wstawić swoją odpowiedź. Wzory podane są w tabelce:

Quelles sont tes bonnes résolutions pour cette année ?

Jakie są Twoje postanowienia noworoczne na ten rok?

Cette année, je vais...

W tym roku [będę]…

En 2022, je vais...

W 2022 roku [będę]…

 

Cinq bonnes résolutions – pięć postanowień

Ktoś pyta Cię o plany na nowy rok, a Ty spuszczasz wzrok i unikasz odpowiedzi? Koniec z tym! Przygotuj sobie listę celów i wyjdź z opresji z podniesionym czołem. Skorzystaj z poniższych przykładów i dodatkowych wyjaśnień. Jeśli mówisz w pierwszej osobie liczby pojedynczej, swoją wypowiedź możesz zacząć od zdania typu: Cette année, je vais… Pamiętaj tylko o uzgadnianiu!

#1 Manger mieux

Croque madame na śniadanie, a na deser francuska tarta z czekoladą? Brzmi kusząco, ale być może warto zmienić dietę na zdrowszą. Powyższe zdanie oznacza po prostu, że zamierzasz lepiej się odżywiać. Ciekawą alternatywą jest manger plus équilibré, co po polsku oznacza bardziej zbilansowaną dietę.

#2 Me coucher plus tôt / Se coucher plus tôt 

Dobry sen to podstawa. Musisz mieć siłę do działania, dlatego warto pomyśleć o wcześniejszym kładzeniu się spać. Pozostaje nam tylko życzyć: fais de beaux rêves.

#3 Lire plus de livres

Co roku to samo…? Obiecujesz sobie, że wreszcie dokończysz francuską lekturę, ale dziwnym trafem wszystko Cię rozprasza i nie rozumiesz wielu słówek? Teraz spróbuj innego podejścia i nie wymagaj od siebie zbyt dużo naraz! Pomyśl o graded readers stworzonych z myślą o osobach uczących się języka obcego i co za tym idzie – dostosowanych do danego poziomu zaawansowania. Znajdziesz w nich dodatkowe wyjaśnienia, więc nie trzeba bez przerwy zaglądać do słownika. Dlatego nawet jeśli czytałeś Panią Bovary po polsku i znasz całą fabułę na pamięć, zacznij od czegoś łatwiejszego, np. od obcojęzycznej wersji Małego Księcia.

#4 Oser dire non

Czwarte postanowienie znalazło się na szczycie listy u ankietowanych. Francuzi przyznali, że chcieliby być bardziej asertywni i nauczyć się odmawiać. Trzeba jednak się odważyć, ośmielić, czyli po francusku oser.

#5 Apprendre quelque chose de nouveau

Aby nowy rok okazał się udany, czasem potrzebujesz jakiejś odmiany. Dlatego weź sprawy w swoje ręce i zapisz się na kurs. Rozpocznij naukę języka, o którym marzyłeś od dawna i zdobądź dodatkowe kwalifikacje. Praca nad sobą to najlepszy sposób na progres w nowym roku.

Poznałeś pięć przykładowych postanowień noworocznych. Teraz pora zabrać się za ich realizację. Bonne chance!

Stań się poliglotą i mów po angielsku, niemiecku, francusku, a nawet po szwedzku. Sprawdź kursy językowe dla dzieci, młodzieży oraz