Skandynawia zachwyca piękną przyrodą i ciekawymi zwyczajami, także tymi, które wiążą się z Bożym Narodzeniem. W końcu to właśnie tam mieszka Święty Mikołaj. Szwecja, Norwegia, Dania i Finlandia dzielą niektóre świąteczne zwyczaje, a inne są unikalne dla konkretnego kraju. Jak wygląda Boże Narodzenie w Skandynawii? Sprawdź w naszym artykule!

Jak wygląda szwedzki sposób spędzania Świąt?

Szwedzi rozpoczynają przygotowania do Bożego Narodzenia już 13 grudnia, w dniu Świętej Łucji. Zgodnie z tradycją najstarsza niezamężna dziewczyna w rodzinie przebiera się w białe szaty, aby uczcić pamięć chrześcijańskiej męczennicy z III wieku. Tradycja nakazuje także przystrojenie włosów płonącymi świecami, praktyczni mieszkańcy Północy zastępują je jednak obecnie czymś bezpieczniejszym, np. lampkami. “Łucja” podaje rano rodzicom bułeczki i kawę.

Choinka przystrajana jest kilka dni przed Bożym Narodzeniem, a wśród ozdób znajdziemy kwiaty, np. gwiazdę betlejemską (poinsettię), czerwone tulipany i biały amarylis. W Wigilię wierzący Szwedzi (Julafton) uczestniczą w mszy, a po powrocie do domu spotykają się z rodziną przy suto zastawionym stole, na którym nie może zabraknąć: szynki, wieprzowiny, ryb i różnego rodzaju słodyczy.

Po kolacji do akcji wkracza Tomte, leśny gnom, przynoszący dzieciom prezenty. Często w jego rolę wciela się jeden z członków rodziny, podobnie jak ma to miejsce ze Świętym Mikołajem w Polsce.

Duński patent na Święta

Duńczycy dekorują choinki już od początku grudnia. Boże Narodzenie oficjalnie rozpoczyna się w ich kraju nieco wcześniej niż w innych państwach, bo już 23 grudnia. Pierwszym elementem obchodów Świąt jest posiłek zawierający tradycyjny pudding cynamonowy o nazwie grod. Sama kolacja wigilijna to prawdziwa uczta. Obowiązkowo serwowana jest pieczona kaczka lub gęś, czerwona kapusta i karmelizowane ziemniaki. Na deser podawany jest lekki budyń ryżowy z bitą śmietaną i siekanymi migdałami. Wspólną tradycją Duńczyków i Norwegów jest ukrywanie w nim jednego całego migdała. Osoba, która na niego trafi, otrzymuje czekoladową lub marcepanową nagrodę.

Prezenty dla dzieci przynosi Julemanden (Święty Mikołaj) wraz ze swoimi pomocnikami, psotnymi elfami zwanymi julenisser, które poza okresem Bożego Narodzenia mieszkają na strychach i w stodołach. Aby chronić domostwo i dobytek przed ich złośliwymi żartami, Duńczycy zostawiają dla nich w noc wigilijną budyń ryżowy i owsiankę.

Boże Narodzenie w Norwegii

Przygotowania do Świąt w Norwegii rozpoczynają się już pierwszego dnia Adwentu i wspólnej, rodzinnej kolacji. Dla Norwegów najważniejszym wydarzeniem w okresie Bożego Narodzenia jest jednak kolacja wigilijna. Tradycyjne do stołu należy zasiąść o godzinie 17, a wśród serwowanych potraw nie może zabraknąć żeberek, dorsza, pierniczków, gorącego ryżowego budyniu z ukrytym migdałem oraz grzanego wina dla dorosłych uczestników. Młodsi członkowie rodziny niecierpliwie czekają na rozpakowanie prezentów - nie wolno tego robić przed zjedzeniem kolacji!

Podarki przynosi Sinterklass - postać, która powstała z połączenia elfa o imieniu Nisse znanego w norweskiej tradycji od wieków oraz nowoczesnego Świętego Mikołaja. Podobnie jak duńskie elfy, Sinterklass może spodziewać się miseczki owsianki pozostawionej dla niego po kolacji.

Starą norweską tradycją, wiąże kultywowaną przez wiele osób, jest przygotowywanie słomianej figurki kozy, która zdobi dom w okresie Świąt i przynosi szczęście na Nowy Rok.

Boże Narodzenie po fińsku

Finowie dzielą wiele tradycji świątecznych ze swoimi sąsiadami, Szwedami, np. Dzień Św. Łucji. Mają też kilka zupełnie własnych obyczajów. W Wigilię wiele osób bierze udział w nabożeństwach, odwiedza groby bliskich, ale przede wszystkim udaje się do sauny, aby dokonać symbolicznego oczyszczenia przed Świętami.

Wigilijna kolacja rozpoczyna się pomiędzy 17 a 19. Na stole pojawiają się takie tradycyjne przysmaki, jak: szynka pieczona w piekarniku, zapiekanka z rukwi i sałatka z buraków. Dzieci, które były grzeczne przez cały rok, mogą spodziewać się prezentów przyniesionych przez Świętego Mikołaja.

Dla mieszkańców Finlandii Boże Narodzenie nie kończy się po dwóch dniach. Tradycyjne życzenia Hyvää Joulua! (Wesołych Świąt!) usłyszeć może na kilka tygodni przed i nawet dwa tygodnie po ich zakończeniu.

 

Chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę na temat Skandynawii? A może Twoim postanowieniem noworocznym jest nauka jednego z języków Północy? Jeśli tak, nie czekaj dłużej! Sprawdź kursy i szkolenia językowe w szkole ProfiLingua i ucz się wygodnie i skutecznie! Skontaktuj się z nami i zapytaj o kurs wybranego języka!

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.