Szacuje się, że portugalski to mowa ojczysta dla około 270 milionów ludzi na świecie, co plasuje go w czołówce najpopularniejszych języków na świecie. Jeśli postanowiłeś go opanować, gratulujemy - to świetny wybór! Znajomość portugalskiego nie tylko bardzo wzbogaca cv, jego dodatkową zaletą jest fakt, że nie jest trudno się go nauczyć!

 

Co może sprawić Ci trudność?

Nauka języka obcego zawsze wymaga odrobiny konsekwencji i systematycznej pracy. Jednak przy odpowiednim planie i podejściu, żadna przeszkoda nie będzie Ci straszna! Jakich wyzwań możesz spodziewać się podczas nauki portugalskiego?

  • wymowa - portugalski charakterystycznie “szeleści”, a dla większości obcokrajowców niemal każde zdanie to łamacz językowy. Dla większości, ale nie dla Polaków! Okazuje się bowiem, że dźwięki występujące w portugalskim bardzo przypominają te znane Ci z języka polskiego. Trochę wysiłku czeka Cię natomiast, aby opanować różne stopnie otwartości samogłosek i właściwy sposób układania ust (np. dla czterech różnych “a”: a, á, â, ã);
  • gramatyka - to, czy uznasz portugalską gramatykę za trudną, czy nie, w dużym stopniu zależy od tego, jakie masz już doświadczenie z językami obcymi. Jeżeli nigdy żadnego się nie uczyłeś lub były to języki słowiańskie, czeka Cię kilka niespodzianek. Jeśli jednak miałeś do czynienia z angielskim, nie zaskoczą Cię czasy, których podział jest bardzo podobny w obu językach.

Wyzwaniem mogą być tryby, a szczególnie conjuntivo - tryb łączący, który nie występuje w języku polskim. Stosowany jest do wyrażania uczuć, życzeń lub potrzeb. Za jego pomocą mówimy też o możliwościach, wyrażamy osądy lub negację.

Warto pamiętać, że brazylijski wariant portugalskiego nieco różni się od tego, który usłyszymy w Europie. Jedną z takich różnic jest uproszczona gramatyka.

 

Dlaczego portugalski jest łatwy?

 Wiesz już, jakie potencjalne trudności czekają Cię podczas nauki portugalskiego - wcale nie jest ich tak wiele, prawda? Sprawdźmy teraz, dlaczego język Portugalczyków można uznać za jeden z prostszych do opanowania dla Polaków:

  • alfabet - kiedy postanawiasz uczyć się chińskiego, rosyjskiego, arabskiego lub greckiego, czeka Cię nauka nowego alfabetu. Język portugalski oszczędzi Ci tego problemu - prawie wszystkie litery wyglądają znajomo!
  • słownictwo - portugalski wywodzi się bezpośrednio z łaciny, co w praktyce oznacza, że wiele wyrazów będzie dla Ciebie brzmiało znajomo, ponieważ na rozwój języka polskiego łacina miała ogromny wpływ. Oto dwa przykłady na dowód:
documento - dokument
escola - szkoła.

Jeżeli mówisz po hiszpańsku lub francusku, nauka portugalskich słówek będzie dla Ciebie czystą formalnością.

  • szyk zdania - budowa zdania w portugalskim jest dla nas całkiem intuicyjna, a jeśli znasz angielski, nic Cię nie zaskoczy.

 

Jeśli marzysz o tym, aby spędzić kiedyś karnawał w Rio de Janeiro, nie stresując się brakiem znajomości języka lub szukasz sposobu na wyróżnienie się na rynku pracy, nie zwlekaj! Bez względu na powody, dla których chcesz uczyć się portugalskiego, to dobra decyzja. Wypełnij nasz formularz i przekonaj się, że szkolenia i kursy języka portugalskiego w szkole ProfiLingua to najlepszy sposób na osiągnięcie celu!

 

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.