Lizbona, Porto, Fatima… Skąpana w słońcu Portugalia oferuje dużo atrakcji, dlatego nieważne, które miasta aktualnie odwiedzasz. Każda okazja jest dobra, aby przesłać ciepłe pozdrowienia. Jak to zrobić? Poznaj przydatne wyrażenia.

 

Portugalskie klimaty

Szybkie tempo życia sprawia, że na co dzień preferuje się szybki sposób komunikacji. Esemesy i e-maile możesz wysłać z dala od domu, ale i z drugiego krańca świata. To jest szybkie, proste i praktyczne. Wystarczy sięgnąć po smartfona, załączyć kilka fotek i gotowe. W każdej chwili możesz podzielić się nowymi wrażeniami.

Choć wiadomo, że tradycyjne rozwiązania zostały wyparte przez nowoczesne narzędzia, to warto zrobić wyjątek, kiedy jesteś za granicą. Tym bardziej że Portugalia nie należy do najpopularniejszych krajów na wakacje i niejedna osoba z chęcią zobaczyłaby choćby jej skrawek, uwieczniony na obrazku.

Piękna papeteria, do której dołączysz zdjęcia z podróży, będzie miłą odmianą. Jeśli nie czujesz się na siłach, by się rozpisywać, pozostaje Ci pocztówka. Koniecznie wybierz taką, która przedstawia odwiedzane przez Ciebie miejsca i wyślij ją do osób, które chciałyby zobaczyć to samo, ale z jakiegoś powodu nie mogą.

 

Krótko i na temat

Dopiero co zacząłeś się uczyć portugalskiego? Nic się nie martw! Wystarczy kilka prostych zwrotów i wyrażeń, aby odbiorca przeniósł się myślami do urokliwej Lizbony czy historycznej Evory lub gdziekolwiek indziej. Przykładowe inspiracje znajdziesz poniżej:

Olá - Cześć

Oi – Hej

Boa viagem – Miłej podróży

Que saudades – Tęsknię

Muito obrigado – Dziękuję bardzo

Como está tudo aí? - Co słychać? Jak leci?

Estou bem – Mam się dobrze

Fico feliz – Cieszę się

Parabéns – Gratulacje

Boa viagem – Miłej podróży

Boa ideia – Dobry pomysł

Divirtam-se – Bawcie się dobrze

Venha me visitar – Odwiedź mnie

Abraços – Pozdrawiam serdecznie

Beijos – Buziaki, całusy

Com muito amor – Ściskam mocno.

 

Na zachętę…

Jeżeli zamierzasz napisać całą wiadomość w języku obcym, pomyśl o wysłaniu listu. To dobre rozwiązanie dla osób, które utrzymują z kimś zażyłe kontakty i dobrze znają portugalski. W ten sposób możesz odświeżyć stare znajomości z obcokrajowcami albo po prostu podzielić się wrażeniami i opisać je, kiedy wspomnienia z podróży są jeszcze żywe.

Pamiętaj tylko o istotnych szczegółach. Przydadzą się zarówno zwroty grzecznościowe, jak i nieco dłuższe wyrażenia. Oddziel poszczególne części od siebie i wyjaśnij pokrótce, dlaczego się odzywasz. W tym celu skorzystaj z poniższych podpowiedzi:

A viagem correu sem problemas – Podróż przebiegła pomyślnie (bez problemu)

Escrevo-lhe esta carta para dizer que... – Piszę ten list, aby Ci powiedzieć…

Obrigado por sua carta – Dziękuję za (Twój) list

Podemos ir a... – Możemy pójść do…

Escreva novamente em breve – Odpisz wkrótce

Espero ter notícias suas em breve – Czekam na Twoją odpowiedź.

 

Nauka w ProfiLingua wyjdzie Ci na dobre. Odkryj w sobie poliglotę i zapisz się na kursy języka portugalskiego. Wyróżnij się na tle innych i zaskocz ich nowymi umiejętnościami. Wystarczy, że wypełnisz formularz zgłoszeniowy, a my odezwiemy się do Ciebie.

Formularz Kontaktowy

Czy chcesz, abyśmy skontaktowali się z Tobą w celu zaproponowania Ci odpowiedniego kursu? Wypełnij poniższy formularz:

    Wyrażone powyżej zgody można wycofać w dowolnym momencie.