Skandynawska kultura pracy to nie tylko work-life balance i dbanie o dobrostan pracowników. Gwarancją dobrej atmosfery są przede wszystkim humanistyczne wartości, które łączą, zamiast dzielić. Sprawdź, jakie drobne zmiany sprawią, że i Ty poczujesz się lepiej w firmie i w zespole.

#1 Odpuść bycie najlepszym

Przyzwyczailiśmy się myśleć, że w życiu zawodowym nie ma miejsca na błędy i trzeba być chodzącym ideałem. Dlatego już na etapie wysyłania swojego CV starasz się pokazać z jak najlepszej strony. Po otrzymaniu pracy często nie zwalniasz tempa, lecz działasz na pełnych obrotach. Takie podejście nie musi oznaczać pyszałkowatości, choć na dłuższą metę może być męczące dla otoczenia i paradoksalnie nadwyrężać zaufanie.

Istnieje różnica między sumiennym wykonywaniem swoich obowiązków a nadgorliwością. Jeżeli widzisz, że ucierpiały nie tylko Twoje relacje zawodowe, ale i te prywatne, powinna Ci się zapalić czerwona lampka. Spróbuj wtedy nieco odpuścić i nie staraj się na każdym kroku wywrzeć dobrego wrażenia.

Weź przykład ze Skandynawów, którzy cenią sobie współpracę, wzajemną życzliwość i szacunek. Do tych reguł stosują się również pracownicy na wyższych szczeblach, którzy preferują miękki styl zarządzania i wolą budować więzi zamiast murów. Dlatego nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasu pomyślisz o innych i poczekasz na swoją kolej, zanim znowu przerwiesz komuś w pół słowa. Niech zespół wie, że jesteś nie tylko odpowiedzialny i kompetentny, ale i masz przyjazne nastawienie do innych oraz potrafisz się zachować z klasą.

#2 Wnieś przytulną atmosferę

Presja terminów i ogrom zadań nie sprzyjają równowadze. Łatwo wtedy się przeliczyć i popełnić błąd, którego w innych okolicznościach można by uniknąć. Jeśli więc od kilku godzin nie odrywasz wzroku od ekranu komputera i nie masz nawet chwili na łyk herbaty, pora zmienić przyzwyczajenia. Długotrwały stres, brak czasu na przerwę i nieodpowiednio rozłożone priorytety to prosta droga do wypalenia zawodowego. Jeśli chcesz tego uniknąć, pamiętaj o wdzięczności i celebrowaniu małych gestów.

Czasem wystarczy tak niewiele, aby wnieść przytulną atmosferę. Hygge, lagom i fika to dowód na to, że Skandynawowie nie lubią komplikować sobie życia. Wolą skupić się na drobnych przyjemnościach i czerpać radość z małych rzeczy. Aby było to możliwe, nie potrzebujesz drogich gadżetów czy obszernego biura. Wystarczy, że w Twojej zawodowej przestrzeni pojawi się jakiś zielony kwiatek, ulubiony kubek, w którym możesz zaparzyć aromatyczną kawę, a nawet ciepły kocyk, którym możesz się dodatkowo otulić. Małe i subtelne dodatki nie będą rozpraszać innych, a dodadzą uroku przestrzeniom i co istotne, pozytywnie wpłyną na umysł.

#3 Podziel się wiedzą z innymi

Duża konkurencja na rynku i wzrastające oczekiwania pogłębiają przekonanie, iż musisz wyróżniać się na tle innych i traktować ich jako potencjalnych rywali. Rzecz jasna, o ile takie podejście może zaskarbić Ci przychylność pracodawcy, który uzna Cię za najlepszego kandydata, o tyle na dłuższą metę się nie sprawdzi i najprawdopodobniej przysporzy Ci wrogów.

Przyjazne środowisko pracy w skandynawskiej kulturze to jedna z wiodących koncepcji zarządzania. Każdy członek załogi czuje się tutaj ważny i zarazem docenia wkład innych, co w polskich realiach wcale nie musi uchodzić za utopijne. Zacznij od siebie i bądź otwarty na nowe możliwości współtworzenia. Jeżeli nadarzy się ku temu okazja, dziel się wiedzą i doświadczeniem z zespołem. Dzięki temu każdego dnia będziesz pracować w miejscu, w którym nie tylko realizujesz własne pasje, ale i czujesz się komfortowo.

Nauka w naszym centrum edukacyjnym opiera się na metodzie PROFI. W ProfiLingua czekają na Ciebie liczne niespodzianki, rabaty i kursy szyte na miarę. Bo dobra szkoła ma dla Ciebie to, czego potrzebujesz!