Słowa uznania, czyli miód dla naszych uszu. W dzisiejszym artykule przedstawiamy pięć sposobów, dzięki którym komplementowanie wejdzie Ci w krew. Kto wie, może ktoś odwdzięczy Ci się tym samym? Sprawdź, jak chwalić i prawić komplementy po angielsku.

Nie chcesz, aby pomyślano, że jesteś gburem, którego nie stać na powiedzenie czegoś miłego, a może za każdym razem, gdy próbujesz, wydaje Ci się to niestosowne? Cóż, każdy lubi usłyszeć pochwałę na swój temat, ale nie każdemu z łatwością przychodzi chwalenie kogoś innego. Powód może być niezwykle prozaiczny, szczególnie jeśli mówisz w języku obcym i zwyczajnie brakuje Ci słów.

Brzmi znajomo? Najwyższy czas uporządkować wiedzę i poznać przydatne konstrukcje. Dzięki pięciu sposobom poniżej giving albo paying someone a compliment stanie się Twoją drugą naturą!

Pierwszy sposób: komplement z użyciem like/love

Te dwa czasowniki zna praktycznie każdy, dlatego na dłuższą metę powszednieją, jak np. I like it. Kiedy więc chcesz kogoś pochwalić, postaraj się być bardziej precyzyjny. Powiedz, co najbardziej urzeka Cię w drugiej osobie lub co konkretnie Ci się podoba:

û  I really like your haircut.

û  I love your sense of humour.

Drugi sposób: komplement z użyciem be/look

Chcesz podkreślić fakt, jak cudowny ktoś jest? W zależności od tego, czy masz na myśli czyjś charakter, czy też chodzi o wygląd, korzystasz z czasowników be albo look. Jako że czasowniki w języku angielskim się odmieniają, nie zapomnij o zastosowaniu odpowiednich form:

û  You’re such a kind soul.

û  You look absolutely stunning.

Trzeci sposób: komplement z użyciem this/that

Proste konstrukcje też się przydają, tym bardziej jeśli powód jest dobrze znany adresatowi. Dajmy na to, zwracasz uwagę na konkretny szczegół lub opisujesz ogólne odczucia:

û  Wow, that was amazing!

û  This is such a beautiful dress.

Czwarty sposób: komplement z użyciem what

Jesteś pod silnym wrażeniem czyjejś osoby? Pokaż to za pomocą konstrukcji, która uwydatni pozytywne cechy:

û  What a clever idea!

û  What an incredible voice!

Piąty sposób: komplement z użyciem przymiotnika

Aby sprawić komuś przyjemność, nie musisz za każdym razem używać górnolotnego słownictwa. Znajdź jeden przymiotnik, który najlepiej opisze pozytywne odczucia i po prostu podziel się wrażeniami:

û  Nice work!

û  Wonderful party!

Nauka języka obcego w wakacje? To wcale nie żart! Rozwiń skrzydła lub nadrób zaległości bez stresu i poczucia presji. Sprawdź kursy oraz szkolenia w ProfiLingua, w tym zajęcia konwersacyjne z rabatem -50%. Najlepsze okazje nie trwają wiecznie, dlatego nie zwlekaj i dowiedz się więcej. Zapraszamy!